Blog o životě v Bulharsku

 

Tak a už tady v Bulharsku žijeme nějakou chvíli. Pomalu už nás přestávají místní specifika překvapovat a proto nastal čas sepsat, co nás zatím překvapilo.

Třeba to někomu pomůže se tady rychle zorientovat a připravit na kulturní šok, který sice stejně přijde, ale alespoň teoreticky na něj snad budete připraveni. 

Snad se vám to bude líbit a pište prosím vaše postřehy a komentáře! 

Blog

25.01.2017 12:58

Dobrý den, srdečně zdravím z České republiky.

Vloni na jaře jsem objevila Váš web Žijeme v Bulharsku. Měla jsem velkou radost! Právě jsem připravovala dovolenou a tak jsem využila Vaše tipy, rady a doporučení. Tentokrát jsme na cestě k moři navštívili Bělogradčiské skály, projeli průlomem Iskaru, prošli Jeskyní Prochodna, pokochali se v Čerepišském a Gloženském monastýru, prohlédli hrobku v Kazanlaku, v Primorsku Beglik Taš, a skončili na pláži Silistar. Na zpáteční cestě jsme se stavili ve Velikém Tarnovu a opět v průlomu Iskaru.

V hospodě pod vodopádem Skaklia jsme se skamarádili s partou dělníků, kteří v Gara Bov pracovali na stavbě. Přestože jsme pro ně byli cizí lidé, pozvali nás ke svému stolu a pohostili nás jídlem i pitím. Zažili jsme nejkrásnější večer dovolené. Bohužel jsme jim nemohli pohostinství oplatit, brzy ráno jsme museli odjet, a oni museli do práce, ani jsme se pořádně nerozloučili. Ze svých cest do Bulharska i ze zkušeností přátel vím, že taková pozvání a společná posezení a porozumění nejsou vůbec výjimečná.

Ráda bych vyjádřila Bulharům (i bulharským Turkům) díky za jejich přátelství. Přeji jim mnoho zdraví a štěstí v tomto novém roce i vždycky. Velice bulharskému národu fandím a vážím si ho. Určitě zase přijedu.

 

Prosím Vás, mohli byste tento můj dopis zprostředkovat? Třeba ho nabídnout novinám, nebo ho dát na internet, kde by si ho Bulhaři přečetli? Omlouvám se, jestli je moje prosba nevhodná. Možná je to hloupý nápad. Uvažte sami.  Děkuji Vám a těším se na nové počtení na Vašem webu.

Přeji mnoho osobních i pracovních úspěchů a ať se Vám v Bulharsku daří!

Srdečně

   Lydie Novotná

lydie.nov@seznam.cz

27.07.2016 22:19

Dobry den.
v pondeli 1.8. mame sraz v Sofii. jsme parta lidi kteri se jedeme podivat do Rodop a pak pokracovat dal do recka. Chtel jsem se zeptat jestli by se ve Vasi skupine nenasel nekdo kdo by nas provedl trosku po Sofii neco nam o ni rekl a pak dat nejakou veceri v dobre hospode. Na oplatku nabizime dovoz neceho co by jste potrebovali z od rodin nebo nekoho z Cech. odjizdime tento patek . Diky za info jestli je mozne se na necem takovem domluvit. nas je cca 5 aut po 2 lidech.

S pozdravem Kriz Martin

Havlickuv Brod

 

Kontaktní email: meett@seznam.cz

27.07.2016 22:14
Dobrý den,
 
obracím se na Vás s prosbou ohledně obchodní spolupráce v Bulharsku. Jedná se o prodej wellness produktů, kosmetiky a mikrovýživy. Rád bych navázal kontakt s osobou, která by měla zájem v tomto segmentu budovat vlastní obchodní síť. Více informací rád zodpovím.
 
S pozdravem
 

Ing. Martin Šimek

 

V případě zájmu pište na email: martinns811@gmail.com

14.05.2016 08:32

Coca Cola urgentně hledá do svého týmu někoho s češtinou nebo slovenštinou. Pokud by někdo z vás nebo vašich známých měl zájem, pošlete životopis na adresu: Anastasis Liveretos anastasis.liveretos@cchellenic.com

 

Collections Accountant with Czech/Slovak

 

We combine working for the brand with the greatest ever commercial success and making business according to unique set of values: authenticity, caring for people, performing as one, learning, excellence & winning with customers.
We are a part of Coca-Cola Hellenic Group, the leading European marketer, distributor, and producer of non-alcoholic refreshments and one of the world's largest Coca-Cola bottlers.
Our company is providing Finance and HR support to Coca-Cola Hellenic operations across Europe on the principle of quality, effectiveness and continuous improvement targeting service excellence.

If you are willing to join a company that wants to make a difference, contact us!

Due to expansion of Coca-Cola Hellenic Business Services Organization we are looking for professionals to join our team at the position of Collections Accountant.

If you join us, your Key Responsibilities will be:

∙ Providing high quality collections services in a timely manner to countries across the Coca-Cola Hellenic business
∙ Contacting clients in order to ensure cash collection
∙ Supporting and interacting with both internal and external customers locally and internationally
∙ Capturing disputes preventing successful collection
∙ Corresponding with Commercial department on balance account of customers
∙ Forwarding/escalating requests – AR refunds, reversing incorrect cash allocation, bad debt provision, installment plan

Experience, Qualifications and Skills:

∙ Excellent command of English plus Czech/Slovak

∙ Previous experience in finance (accounting) or accounts receivable/collections will be considered an advantage
∙ University degree in Accounting, Finance, Economics or another business-related field
∙ Previous experience of ERP is essential and knowledge of SAP will be considered an advantage

We offer:

∙ Being part of the energetic Coca-Cola family;
∙ Working environment with organizational behaviour based on openness, team work and informal relationships;
∙ Knowledge and understanding of processes in dynamic corporate environment;
∙ Independent and responsible work;
∙ Employment in an international company with built up tradition and strong and prestigious trade marks;
∙ Knowledge and understanding to processes in a dynamic corporate environment
∙ Motivational system of bonus scheme;
∙ Chance to work on your personal and professional growth and development (Talent programs, developing activities, trainings);
∙ Benefits: free company products; drinking regime; special deducted prices for company products and promotional items; corporate discounts;
∙ Free company transportation.

01.05.2016 21:35

Naše dny v Bulharsku se povážlivě krátí a tak jsme se rozhodli se na poslední chvíli vydat na bulharské pobřeží Černého moře a podívat se do míst, která jsme ještě nepoznali. Ačkoli byl začátek dubna letos nádherný a teploty se i v Sofii šplhaly denně téměř ke třicítce, konec dubna, kdy mají děti ve škole prázdniny, si pro nás nachystal počasí mnohem studenější. Den před odjezdem jsme ještě pořád váhali, ale nakonec jsme vyrazili směr Sozopol

 

Cesta ze Sofie do Sozopolu je parádní, až do Burgasu po krásné dálnici, zbylých cca 30 km po silnici spojující přímořská letoviska, kde se jede také bez výrazného zpomalení, protože prakticky všude jsou mimoúrovňové křižovatky a obcím se vyhýbá. Takže cesta sakumprásk trvala 4 hodiny. 

 

Sozopol - za návštěvu stojí staré město s úzkými dlážděnými uličkami a starými domy. V některých z nich jsou restaurace s dechberoucím výhledem na moře. V místním malém přístavu kotví menší lodě a v sezóně je možné si objednat výlet buď některou z loděk nebo je tam i “ferry boat”, která jezdí pravidelně několikrát denně do Nesebaru. Mimo staré město je Sozopol plný menších i větších hotelů a resortů. 

My jsme byli na konci dubna ubytovaní v Art complexu Anel a musím říct, že krásnější místo těžko najdete. Komplex má několik domů mírně pochybné architektonické hodnoty, v každém z nich několik pokojů nebo apartmánů. Ale prostředí vážně stojí za to. Kromě velkého bazénu je přímo u moře přírodní koupací jezírko, taková kouzelná laguna, krásně upravené trávníky zdobí desítky soch, mezi skalami je obrovitánské pískoviště a výhledy jak z restaurace, tak z jednotlivých domů jsou nádherné. V hotelové restauraci se velmi dobře najíte.

Ale hotel sám je na skále, takže na písečnou pláž musíte zajet kousek dál. Sozopol jich má několik. Na severu jsou u pláže duny a lesík, žádné hotely, musí se tam dojet z většiny míst autem. V dubnu to tam vypadalo dost depresivně - plážové bary byly polorozebrané, vypadalo to, že co jim kam upadlo, tam to nechali, nic moc hezkého. Ale dovedu si představit, že když to dají dohromady, může to být hezké místo. Menší pláž je taky hned u starého města a o kus dál směrem na jih velká písečná pláž. V okolí ale určitě doporučuji spíš zajet ještě trochu dál na jih - mezi vesničkou Dyuni a resortem St. Thomas leží rezervace Blatoto Alepu, území močálů oddělených od moře písečnými dunami. Pláž je tady úplně bez hotelů, dlouhatánská a nádherná s jemňoučkým pískem a miliardou mušlí (v létě už to možná bude všechno vysbíráno.) … MAPA 

Primorsko, Ropotamo a Beglik Tash - Primorsko bylo v dubnu trochu mrtvější než Sozopol, ale pořád se tady daly najít otevřené obchody a restaurace. Zajímavostí je, že všude myslí na českého turistu a nabídka je prakticky vždycky přeložená i do češtiny. CK Alexandria vypadá býti v Primorsku (velmi) doma. 

My jsme v Primorsku navštívili tzv. severní pláž - je totiž na cestě na Beglik Tash. Krásná dlouhá a široká písečná pláž bez hotelů v okolí. Byli jsme na místě, kde do moře ústí malý potok a tvoří tam kouzelné zátočiny v písku a barva vody v moři je zbarvená sytě rezavou barvou. Kolem potoka se potulují vodní ptáci v celých hejnech, normální nádhera to je. 

Po cestě ze Sozopolu do Primorska leží přírodní rezervace Ropotamo. Hned za mostem, který přes řeku vede, můžete zaparkovat a po nově vybudovaných mostcích se projít přes močály do přístaviště, odkud je možné jet na loďce po řece až do ústí nebo na opačnou stranu. My jsme zase dorazili příliš brzy a všechno teprve připravovali na sezónu… Mapa, kde je přístaviště. 

 

O malý kousek dál je thrácká svatyně Beglik tash , která se nachází v místě, kde měl Todor ŽIvkov svoje privátní lovecké území, proto svatyně nebyla objevena a prozkoumána dříve a vědci se k ní dostali až v roce 2003. Autem se k ní dostanete celkem snadno. Pravděpodobně budete muset zaparkovat tam, kde končí asfaltová silnice a pokračovat cca 1 km budete muset pěšky. My jsme tam potkali auto, které neváhalo a vydalo se neohroženě dál po lesní cestě, takže jsme se opičili a dojeli až na palouk u svatyně…. Tam se vybírá symblické vstupné (1 BGN dítě, 2 BGN dospělý) a dostanete mapku s popisky. Ale svatyně je tak malinká (podle fotek jsme čekali něco většího), že vám bohatě stačí si prohlédnout ceduli, která je u vstupu a pak se jen orientovat podle nápisů přímo uvnitř.  Vstup kamkoli je možný podle vašeho svobodného uvážení stejně jako na většině jiných památných míst v Bulharsku. Mapa  (Pokud jste si tohle přečetli a připadá vám, že tam musíte jet, tak vás moc prosím - dejte tam paní v pokladně 4 BGN navíc za naše vstupné - když jsme tam přišli, zjistili jsme totiž, že nemáme ani leva v peněžence a bylo mi strašně trapně, protože nás tam přesto pustili. Děkuji za váš dobrý skutek předem!) 

 

Další naší krátkou zastávkou cestou na jih po pobřeží byl Kiten. Na konci dubna město duchů, absolutně nic otevřeno, občas někde nějaký dělník opravuje, natírá nebo utahuje. Funguje nula restaurací a jeden malinký obchůdek. K pobřeží jsme se buď nedostali, protože je zastavěno hotely nebo tam byly jen skály a skály a vlnolamy.  Ale výhledy krásné. Na jihu Kitenu je ale velká písčitá pláž, pravděpodobně jediná zde

 

Carevo - další z pobřežních letovisek plných hotelů. Skály jsou tady už docela dramatické, ale přeci jen tady mají písčitou pláž, ale je v porovnání se Sozopolem nebo Primorskem mnohem menší, zato je v zátoce s krásnými výhledy na okolní útesy. Na jednom z nich je městský park s křížem, vypadá to vážně romanticky. mapa

 

Pokud pokračujete z Careva dál na jih podél pobřeží, krajina se u Varvara a Ahtopolu výrazně změní. K moři se totiž svažují šťavnaté zelené louky a přímo do vody padají tmavé skály. Jedno z nejhezčích míst tady je Sinemorec, kde stojí za návštěvu ústí řeky Veleka - písečná duna tam vytváří velkou pláž se stejným jménem, kolem zelené kopce a u řeky rákosí a miliardy ptáků. Mají tam vybudovanou i malou naučnou stezku pro turisty, v létě to tam asi bude hodně navštěvované. My jsme tam na konci dubna byla opět úplně sami :-) mapa

 

Nesebar - letovisko, ležící 30 km od Burgasu směrem na sever a jižně od Slunečného pobřeží. Nové město je plné luxusních krásných hotelů a jeho zlaté písečné pláže vypadaly nádherně. My jsme vyrazili jen ne prohlídku starého města, které leží na poloostrově - dříve to prý byl ostrov, ale již velmi dávno jej obyvatelé spojili úzkou šíjí s pevninou. Dnes je na tomto “mostě” romantický dřevěný větrný mlýn. My jsme sem dojeli autem a parkoviště jsou k dispozici za rozumných 2 BGN na hodinu po obou stranách mostu. V létě tam ale asi bude problém zaparkovat.

Vstup do samotného starého města lemují pozůstatky opevnění. Podle historických pramenů byl Nesebar obydlen nejprve Thráky, pak Římany a velkého rozkvětu město zažilo v byzantské době, kdy se Konstantinopol (Istanbul) stal hlavním městem Římské říše. 

V dnešní době na tomto malém ostrově (je jen cca 850 m dlouhý a 350 m široký) najdete památky a vykopávky ze všech významných období. Nejvýrazněji na vás ale zapůsobí velké množství středověkých kostelů a kostelíků, které se vyznačují zajímavou výzdobou v podobě zdiva, na který byla v pruzích využita kombinace červených cihel a kamene. Mezi výrazné vnější dekorace zdejších církevních staveb patří také keramické glazované dílce vkládané do omítek nad okny a portály. Pokud byste se chtěli podívat jen do jednoho z nich, určitě doporučuji kostel Sv. Stefana. Postaven byl ve 11-14.století, z ulice nijak nevyniká, ale když vejdete dovnitř (dospělí 6 BGN, děti 3 BGN), najdete skvěle zachovalé fresky z konce 16. století s výjevy z bible jak v samotném kostele, tak v předsíni, ze které se do kostela vstupuje. Kromě nesčetných středověkých církevních památek je Nesebar současně městečkěm s neuvěřitelnou spletí úzkých dlážděných a kamenných uliček. Je zde zachováno údajně na 60 původních domů z období bulharského národního obrození, tedy z 19. století. Tyto domy poznáte podle kamenného přízemí s malými okny a dřevěného patra, které přes přízemí přerůstá do ulice na vysutých “verandách” a tím se uličky zdají ještě užší než ve skutečnosti jsou. Ačkoli jsme město navšívili na konci dubna (bylo to v sobotu), musím říci, že nás velice překvapilo, kolik turistů zde již v této době bylo. V létě tam musí být doslova narváno. Od roku 1983 je Nesebar právem na seznamu památek světového dědictví UNESCO.

 

Pomorie - thrácká hrobka

Pomorie je další z přímořských letovisek, ale pláží už jsme měli dost a tak jsme se po cestě z Nesebaru zpět do Sofie zastavili jen u téhle thrácké svatyně. Je přímo u cesty z Pomorie do Burgasu a směrovku nepřehlédnete. Asi 200 metrů pojedete po dost strašné betonové silničce až se dostanete mezi vinohrady a ToyToy. Tam stojí budka, ve které sedí mladík, který celé dny (v dubnu marně) čeká na návštěvníky. Myslím, že ten den jsme byli jediní. Zaplatili jsme 3 BGN za dospělého, 2 BGN za dítě, dostali jsme informační letáček a mladík nás zavedl do hrobky, kde vedl sáhodlouhý výklad nejen o hrobce, ale i historii Pomorie a širého okolí. Po téměř půl hodině jsme ho museli násilím přerušit, protože už se začínal opakovat :-) Každopádně hrobka/svatyně je to parádní. Pochází z mnohem mladšího období (2-4. století našeho letopočtu) než jiná thrácká místa, která jsme měli dosud možnost v Bulharsku navštívit, a je zvláštní si uvědomit, že v té době už tady byla římská a byzatská kultura a nějak koexistovala s tou thráckou. Hrobka je jako některé jiné v Bulharsku (Kazanlak a okolí, Starosel) zabudovaná v umělém pahorku, má kruhový tvar a uprostřed je dutý sloup, uvnitř kterého bylo schodiště, pomocí kterého se stavitelé dostávali nahoru na klenbu, aby ji byli schopni postavit. Uvnitř to vypadá jako v houbě postavené z kombinace cihel a kamene, ke kruhové komoře vede dlouhý tunel a v komoře samotné je 5 nik, do kterých údajně ukládali urny s popelem zesnulých. Pravděpodobně to nebyla jen hrobka, ale odehrávaly se tady i nějaké rituály. Bulharští vědci si lámou hlavu, proč jednotlivé thrácké hrobky nejsou stejné ani podobné, ale každá je úplně jiná. Jedním z vysvětlení je, že právě ten fakt, že se liší, že je to místo odlišné od jiných, bylo tím pravým důvodem a součástí stvebního plánu.

 

Užijte si bulahrské černomořské pobřeží! Je krásné.

 

11.09.2015 14:32

V průběhu letních prázdnin navštívili Bulharsko novináři ze slovenského SME. Protože nám napsali email s prosbou o kontakt na nějakého Slováka, který by jim zde poskytl informace, setkali se s Monikou Šlosárikovou a výsledkem je celá série článků, které si můžete také přečíst.

 

06.09.2015 18:48

Krásné podzimní počasí je ideální pro objevování dalších krásných míst v Bulharsku a okolí.

Pokud máte celý víkend, stojí za to vyrazit k moři ať už do Bulharska nebo do Řecka. Pokud ale máte jen jeden den nebo prostě jen chcete spát ve vlastní posteli nebo se vám jen nechce balit ku´fr na celý víkend, pořád máte spoustu možností, kam vyrazit. 

 

Všechny typy na jednodenní výlety najdete označené štítkem Jednodenní výlet

 

Pokud vám nestačí informace, které jsme sem vložili, neváhejte a napište své dotazy na náš email: cesiaslovacibulharsko@gmail.com

 

 

 

 

19.06.2015 00:20

Blíží se období dovolených, tak vkládám konečně popis naší cesty Tureckem, na kterou jsme se vypravili v dubnu.

 

Naše cesta z Bulharska do Turecka vedla přes Capadocii, Alanyi, Side, Pamukkale, Selcuk, Efes a dům pany Marie u Efesu, Canacale zpátky do Bulharska. Celkem jsme najeli přes 4000 km za 10 dnů během velikonočních prázdnin. Mapa cesty. Předpokládali jsme, že bude hezké jarní počasí, jak se na takovou jižní zemi sluší a patří, ale hned první den v Turecku jsme projížděli sněhovou vánicí a tak na Bílou sobotu bylo všude kolem nás opravdu bílo.

Na hraniční přechod jsme přijeli před půlnocí, takže jsme se moc neorientovali, kam bychom měli jet a nějak jsme se prokličkovali kolem linkových autobusů a přijeli k první budce. Závora byla před ní, takže jsme museli vystoupit a jít k okýnku, kde nám koukli do pasů a závoru otevřeli. Po pár metrech byla druhá budka, tam chtěli vidět papíry od auta a po dalších sto metrech byla před námi nějaká podivná budova, kam odcházeli všichni cestující z autobusů. Takže manžel sebral pasy a šel se tam podívat. Uvnitř bylo několik přepážek a popisy jen v turečtině. Naštěstí se tam zrovna energicky přiřítili dva mladíci, kteří nám poradili, co dělat a kam zajít. Důležité je, abyste měli s sebou papíry od auta a pokud nejste majitelem auta, tak budete potřebovat ověření, že můžete automobil používat. Auto vám zapíšou do pasu a při návratu z Turecka zase kontrolují, že to auto máte stejné. Takže jsme posbírali razítka, ale to ještě nebylo všechno. Po dalších pár metrech jsme přijeli na další stanoviště a tady bylo úkolem zkontrolovat zavazadla. Dostali jsme další razítko a doufali, že máme všechno za sebou, ovšem před výjezdem z hraničního přechodu stojí další budka, kde celník zkontroloval, jestli jsme proběhli skutečně všemi kontrolními body a získali všechna razítka. Měli jsme radost, že jsme uspěli a po dvaceti minutách odjížděli spokojení do Turecka.

Silnice v Turecku jsou naprosto skvělé. Mezi turistickými destinacemi, které jsme navštívili, jsou všude rychlostní silnice o minimálně 4 pruzích, takže můžete jezdit běžně rychlostí 100 km v hodině a tím je cestování v Turecku docela snesitelné, ačkoli vzdálenosti jsou opravdu velké. Pokud plánujete do Turecka vyrazit autem nebo si auto půjčit, určitě se vyplatí mít diesel. Aktuální cena benzínu v Turecku je cca 4,40 liry zatímco nafta stojí o cca 1 liru méně. Cena benzínu je zde údajně druhá nejdražší na světě, takže se vyplatí dotankovat před překročením hranic ještě v Bulharsku.

Dálniční poplatky jsou trochu tajuplné. Na všech mýtných branách jsou automatické brány. První jsme projeli (bylo otevřeno) aniž jsme cokoli koupili nebo zaplatili. Na benzince se za dálnici zaplatit nedá. Před další mýtnou branou jsme nakonec našli budovu se stejným logem HCI, jaký je na branách a tam jsme si koupili nálepku, kterou jsme nabili na 100 lir. Snad to i stačilo, ale nejsme si vůbec jistí, protože displeje s námi hovořili pouze turecky, čísla ukazovaly nějaké zvláštní (jednou například 121, což nás naprosto zmátlo vzhledem k tomu, že celková cena, kterou jsme zaplatili, byla 100 lir) a neměli jsme tušení, zda se jedná o cenu nebo o zůstatek.

Protože jsme míjeli cestou ve vánici spoustu nákladních automobilů a protože silnice byla silně posolená , měli jsme auto celé pokryté bílým povlakem, tak jsme se rozhodli najít nějakou automyčku. Na Shellce jsme našli nějakou automatickou, tak jsme se rukama nohama s obsluhou domlouvali, že bychom jako chtěli tam umýt auto. Nakonec jsme si porozuměli a nechali nás najet před myčku, postříkali nám celé auto hezky mydlinkami a pustili myčku. Ani neškytla. Asi technický problém. Turek, co nás obsluhoval ani nemrkl a nechal nás přejet na druhou stranu benzinky a tam nám auto umyl ručně vapkou a pak ručně pečlivě vysušil. To všechno za 1 liru! Tedy asi za 10 Kč. 

Co se týká cestování autem, za zmínku stojí také to, že u všech zajímavých turistických míst je velké parkoviště, kde po vás budou chtít za parkování zaplatit pár lir (většinou 5lir).

První nocleh jsme si rezervovali v termálním hotelu v Kizilcahamam. Byl to velký resort s několika ulicemi vil a několika bazény. Ubytování ani bazény nestály za nic, ale zato jsme měli šanci poznat, jak to chodí v hotelu pro místní Turky a nikoli pro turisty. Bazény byly oddělené zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže, takže žádná „family fun“ se nekonala. Přiznám se, že nás to zpočátku překvapilo, ale nakonec jsme náš pobyt pojali jako poznávací. Turecké ženy tady téměř všechny mají zahalené hlavy v krásných šátcích a je vidět, že i v pokrývce hlavy jsou jasné trendy stejně jako v ostatních kusech oblečení. Vůbec nejzajímavější bylo, že do bazénu slečny, dámy i důchodkyně chodí oblečené do speciálních úborů. Ty mladší v barevných tunikách bez rukávů a legínách po kolena, ty starší v dlouhých kalhotách a tunikách s dlouhými rukávy. Mám silný pocit, že musí být strašně nepříjemné se v tom koupat a mít na sobě vlastně mokré oblečení, ale dámy se bavily náramně a když na půl hodiny pustili tobogán, stály ve frontě všechny bez rozdílu. Pravdou je, že v bazénu byla taková jako uvolněná atmosféra. Tím, jak tam žádní chlapi holky neokukují, má to něco do sebe. V malém a děsně horkém termálním bazénku seděly starší dámy a nezávazně konverzovaly. My cizinky a ještě asi dvě mladé slečny, které měly na sobě normální, tedy „západní“, plavky, jsme se tam cítily trochu jako vetřelci, ale všechny místní byly milé a za všech okolností usměvavé.

To platí prakticky o všech místních službách. Turci jsou milí, úslužní a pozdrav a otázku „jak se máš“ umí snad v 50 jazycích. Češtinu ovládají všichni. Těmito třemi slovy samozřejmě jejich jazykové schopnosti většinou končí, ale minimálně poprvé je to příjemné. Všichni prodavači se vás nejdřív zeptají, odkud jste, jakoby startovací cenu pro vyjednávání stanovovali podle země původu turisty. Tím se dostávám k obchodu. Ať chcete nebo nechcete, musíte o ceně smlouvat. Výjimkou jsou jen supermarkety a restaurace, kde jsou uvedeny ceny. V ostatních obchodech se suvenýry, oblečením, zlatem, botami a podobně, žádnou cenovku nenajdete. Takže první cena, kterou vám sdělí je taková jakoby orientační a začíná smlouvání. Když jsem se ptala jednou na cenu já a nechtěla jsem v žádném případě smlouvat, jen jsem chtěla vědět, kde by se cena tak asi mohla pohybovat, prodavač sám po chvíli vysvětlil, že jsme v Turecku a on prostě musí smlouvat, protože tak to tady funguje. Ale když mě tak vidí, že mi to sleví o čtvrtinu.

Capadocie – je oblast ve středním Turecku, která je známá pro své tufové komíny, které vznikly zvětráváním horniny, na jejímž povrchu je vulkanická vrstva. Těmto skalním útvarům se říká Fairy chimneys“ , protože prý v nich žijí víly. Nejzajímavější místa oblasti jsou soustředěna kolem městečka Göreme v okruhu cca 20-30 km. Pro návštěvu je ideální mít automobil, jinak se budete muset mezi místy přesouvat taxi.

Bydleli jsme ve malinké vesničce Ortahisar, kde je malá pevnost vysekaná do jedné ze skal. A přímo v této pevnosti se ve vysekané jeskyni i poměrně příjemná a autentická restaurace Ali Baba. Za zmínku stojí také náš hotel – je to totiž jeskynní hotel Ortahisar Cave Hotel– prostě do skály vytesali jeskyně, ve kterých se bydlí. Měli jsme obavu, že nám tam bude zima, ale pokojíčky byly krásně vytápěné podlahou a určitě pobyt tady stál za to. I díky Fatmě, která se o hotel stará a která nám každé ráno připravovala luxusní snídani a která nám skvěle poradila, kam a kudy jet.

První den odpoledne jsme projeli údolí od městečka Ürgüp do městečka Avanos. Po cestě jsme se zastavili na několika místech s vyhlídkami na skalní komíny. Poté jsme zamířili do Open air muzea Zelve. Ještě před příjezdem tam jsme se zastavili na místě zvaném Paşabağ – je to menší skalní město se skalními útvary připomínajícími houby. Toto místo je volně přístupné, neplatí se vstupné a dostanete se kamkoli si umanete. Bylo to naše první setkání se skalním městečkem a byli jsme tím naprosto uchvácení. Vlezli jsme všude, do každé jeskyně a díry, vyšplhali nahoru na skály a dívali se na městečko shora, prostě se nám to moc líbilo. Dole u parkoviště jsou stánky s občerstvením a suvenýry, tak jsme si poprvé koupili fresh z pomerančů a granátového jablka a spokojenost byla   maximální. Když jsme přijeli do Zelve, zjistili jsme, že v dubnu zavírají poměrně brzy již v 17 hodin (poslední vstup v 16:15), tak jsme to museli nechat na další den (a dobře jsme udělali).  Po cestě do Ürgüpu je vyhlídka s názvem Devrent valley a zde jsou skály ve tvaru třeba velblouda. Vyfotili jsme si to tam a pokračovali zpět do hotelu. Cestou zpět do Ortahisaru jsme se ještě zastavili na vyhlídce, které se říká Sunset point. Každý den při západu slunce se zde sejde velké množství lidí, především turistů (za vjezd se platí) a kochají se západem slunce nad údolím s úchvatnými skalními útvary. Tak jsem zvědavá, jestli sem náš synek opravdu vezme svoji vyvolenou, až ji bude chtít požádat o ruku J Neviděla jsem totiž moc míst, která by byla romantičtější!

Capadocia: Den 1 mapa: https://goo.gl/maps/ISpOI

Druhý den po skvělé snídani jsme vyrazili do terénu s plánem navštívit Open air muzea a údolí Ihlara.

První zastávkou bylo Zelve. Dnes je Zelve přístupné jako Open Air museum a je otevřeno denně 8-17 hod (v letní sezóně určitě déle). Děti do 12 let mají vstup zdarma, ale je třeba předložit v pokladně jejich pasy dokazující věk a dostanou vytištěnou vstupenku, kterou projdou přes turnikety. Dospělí platí vstupné do Zelve 10 lir. Pokud plánujete navštívit více míst v oblasti, doporučuji si zakoupit Museum pass, který stojí 45 lir a zahrnuje vstupné do 7 populárních míst: Zelve Open Air museum, Göreme Open Air museum – včetně vstupného do Dark church – nejlépe zachovaný a nejbohatěji zdobený kostel, Ihlara Valley, Derinkuyu – podzemní město, Kaymakli – podzemní město, Özkonak – podzemní město. Díky této kartě máte také přednostní vstup do těchto míst bez nutnosti stát ve frontě, což my jsme naštěstí nevyužili, protože nikde nebylo tolik lidí, ale v létě se to může skutečně hodit. Karta platí 72 hodin od prvního použití a prodávají je u daných památek v pokladně.  Nám se karta vyplatila, protože jsme navštívili Zelve, Göreme, Kaymakli a Ihlara Valley.

http://journeywonders.com/cappadocia-travel-guide/

Vesnice Zelve byla vybudována mezi 9. A 13. stoletím křesťany, kteří zde v té době žili. Vybudovali si příbytky, hospodářské místnosti i kostely v tufových skalách, protože hloubit do tohoto materiálu bylo velmi snadné. Vesnice byla místními Řeky obydlena až do roku 1924, kdy došlo k výměně obyvatelstva mezi Řeckem a Tureckem a Řekové odsud byli vystěhováni. Poté byla vesnice místními muslimy využívána až do 50. let 20. století, kdy byla eroze už tak pokročilá, že přebývat zde bylo nebezpečné a tak byla založena vesnice Nové Zelve, kam se obyvatelé odstěhovali. O d té doby byla oblast nechána na pospas slunci, vodě a větru a eroze pokračovala. Jeden z místních kostelů dnes je již zavalen a na více místech můžete pozorovat, jak je příroda silná a pokračuje v pozvolném rozkladu.  Zelve je komplex 3 propojených údolí, ve kterých můžete volně prozkoumávat vyhloubené místnosti, tunely, kostely a také výrobnu vína s prastarým kamenným lisem. Některé místnosti jsou jednoduše přístupné, do jiných můžete vlézt s většími obtížemi a určitě si s sebou vezměte baterku, ideálně čelovku. Nám se průzkum tohoto místa líbil strašně moc, strávili jsme tady minimálně 2-3 hodiny a považujeme jej za mnohem lepší než známější Open Air musem v Göreme, kam jsme zamířili hned poté.

Open Air musem v Göreme (jednotlivé vstupné 20 lir) je od Zelve vzdáleno jen cca 10 km. Rozkádá se na menší ploše než Zelve, ale je zde obrovské množství jeskynních kostelů a zajímavých klášterních místností – jídelní stoly a lavice v refektářích jsou vytesány přímo z kamene, do kterého jsou místnosti vyhloubeny, a vypadá to skvěle. Ve všech kostelích jsou nádherné středověké fresky, nejbohatší jsou pak v kostele, který se nazývá Dark church. Do tohoto kostela se platí zvláštní vstupné, pokud nemáte Museum pass. Göreme Open Air Museum navštěvuje mnohem více turistů než Zelve, takže nemáte moc klid rozjímat nad krásou skal, jeskyní a fresek v kostelích. Jsou zde vybudovány nové chodníky, v kostelích jsou dřevěné podlahy, aby se neponičily podlahy původní a tak celkově Göreme nevyznívá tak autenticky jako Zelve. Proto pokud navštívíte tuto oblast a měli byste se rozhodnout mezi Göreme a Zelve, doporučila bych Zelve z hlediska autentičnosti, Göreme pokud hledáte uměleckou hodnotu výzdoby. Návštěva zde trvá maximálně 2 hodiny, spíš méně.  

Z Göreme jsme vyrazili do Ihlara Valley. Cestovali jsme podle mapky, kterou jsme dostali v hotelu a nevšimli jsme si, že není v měřítku, takže místo očekávaných cca 50 km jsme z Goreme do Ihlara Valley ujeli cca 90 km, ale nelitovali jsme. Ihlara Valley je fascinující 100 m hluboký kaňon, na jehož dně teče říčka. Podél řeky na obou stranách je několik skalních kostelů zdobených freskami, dříve jich prý bylo až sto. Přijeli jsme ke vstupu, odkud vede na dno kaňonu cca 300 schodů a navštívili jsme několik kostelů. Procházku zde můžete protáhnout na celý den, pořád by bylo co objevovat a obdivovat.

Po cestě zpět jsme se zastavili v městečku Gölüdag – je tam totiž volně přístupné podzemní město, neplatí se vstupné a přístupné je i po 17 hodině, kdy jsme se vraceli z Ihlara Valey. Zaparkujete na místním náměstíčku a přímo odsud vedou do podzemního města dva vchody. Nejsou propojeny, takže nezapomeňte a vlezte do obou. Toto podzemní město je skutečně poměrně malé a přístupné je jen jedno, v některých místech dvě patra, ale zato místnosti v něm jsou poměrně velké a velkorysé. Najdete zde stáje pro velbloudy, kostel i obytné místnosti. Jejich využití je napsáno turecky a anglicky, ale další vysvětlení nedostanete.

Poslední den naší návštěvy v Capadocii jsme navštívili podzemní město Kaymakli a vřele doporučuji všem, kteří do této oblasti zavítají. Neuvěřitelné podzemní bludiště, ve kterém jsou mezi jednotlivými podlažími (přístupné jsou 4) uzoučké a nízké tunely, obytné místnosti, kostely, kuchyně, výroba, stáje, to všechno hluboko pod zemí vás bude fascinovat.  Podzemní města si místní budovali po staletí, aby se měli kam ukrýt, když oblastí procházeli někteří z mnohých nájezdníků. Věřím tomu, že ačkoli v podzemí měli místní všechno, co potřebovali, včetně čerstvého vzduchu díky jednoduchému systému klimatizačních komínů, určitě se přemístili na povrch ihned, kdy nebezpečí pominulo.  Návštěvníci musí jít pouze po modrých šipkách směrem tam a po červených směrem zpět, protože v úzkých tunelech se prostě nevyhnete! Po vstupu do podzemního města vás hned odchytí průvodce a nabízí vám své služby, ale myslím, že to s cenou už přehánějí (nám nabízeli za 70 lir), i když se od nich můžete dozvědět velmi zajímavé informace.

 

Alanya – přímořské letovisko, 120 km od Antalye, středně velké, v létě určitě méně divoké než Antalya, ale přesto plné hotelů a resortů, obchodů s neorigálními kopiemi oblečení, obuvi, kabelek a elektroniky na každém rohu. Nádherná Kleopatřina pláž je rozdělena na sekce, které patří k jednotlivým hotelům, v létě to musí být docela masakr tam najít místo na ručník. Přímo ve městě je na skále majestátný hrad a přímo u Kleopatřiny pláže je vstup do jeskyně Damlatas. Je to malinkatá krápníková jeskyně, kde je stálá teplota 22-23 C celý rok a vysoká vlhkost. Jeskyně se doporučuje pro astmatiky a tak většina návštěvníků zde zůstává delší dobu, než kolik by bylo potřeba k tomu, abyste jeskyni viděli (to by stačilo 5-10 minut maximálně). Ve spodní části jsou lavičky k relaxaci. Vstupné je nízké, ale pokud nemáte dýchací problémy, budete malými rozměry jeskyně asi zklamáni. Žádný Moravský kras to skutečně není!

Na cestě do Alanye ze Side a Antalye leží Delfinárium a obrovský Aquapark. Obojí musí být skvělá atrakce pro děti, ale my neměli čas ani to správné počasí, abychom je navštívili.

Side – stará část letoviska Side leží na výběžku do moře a je to úchvatné místo, kde ze současných budov trčí antické zbytky. Ačkoli jste v současném městě s obchody, restauracemi a hotýlky, procházíte se přímo mezi pozůstatky z antických chrámů. Takže to není žádné sterilně udržované archeologické naleziště obehnané plotem, ale živoucí organismus, kde si kafe můžete dát na krásném mořském pobřeží a metr od vás se přitom válejí v trávě antické sloupy a korintské hlavice. Jedinou památkou, kam se platí vstupné, je místní antické divadlo, které je velmi dobře zachováno. Prohlídku města si naplánujte alespoň na půl dne. Sice není moc velké, co se týká rozměrů, ale jeho atmosféra vás určitě uchvátí a budete se tady chtít potloukat dlouho. 

20.05.2015 09:39

Dcera naší krajanky nabízí k pronájmu nový rodinný dům plně zařízený asi 100 m od obchodu a cukrárny  Max v Dragalevcích nad silnicí mezi Dragalevci a Simeonovo. K dispozici bude od začátku srpna - do 15.7. tam bydlí jedna anglická rodina. 
 

Suterén - garáž pro 3 auta, sklad, prádelna, vnitřní schodiště přímo do přízemí, 
 

Přízemí - vstupní předsíňka, chodba, obývací pokoj, jídelna a kuchyně - vše jeden prostor částečně oddělené  funkčním krbem, s přímým výstupem na zahradu z jižní strany francouzkými okny, z chodby je vstup do koupelny s WC, a do pokoje s velkou terasou východ - sever, 
 

První patro - dvě ložnice, koupelna s WC,  rodičovská ložnice s vlastní koupelnou s WC, šatníkem a terasou na jih. 
 

Dům se vytápí oběhovým systémem prostřednictvím krbu a klimatizacemi ve všech místnostech, ohřev teplé voda ze slunečních panelů. 
Dodatečně vlastní zdroj vody - studna v zahradě. Upravená zahrada, možné udržování zahradníkem, který se o ni dříve staral. 
Dům je zabezpečený dvoukruhovým systémem EZS. 
 

Měsíční nájem 2500 euro, náklady zvlášť, otevřený k jednání. 
 

Kontakt - Nikolaj Dimitrov - 0888 505 640 - angličtina, ruština, španělština, němčina. 

 

18.01.2015 16:54

Ačkoli je Sofie prvním místem v zahraničí, kde dlouhodobě žijeme, myslím, že je také jedním z nejlepších, které jsme si mohli přát.

 

První zážitky byly dost otřesné a měla jsem upřímnou hrůzu z toho, že zrovna sem mne a naše děti můj manžel přivedl. Tehdy před necelými třemi lety, když už měl podepsanou smlouvu na práci pro Bulharsko, jsme sem vyrazili autem. Plán byl takový, že navštívíme školu, kam budou chodit děti, a najdeme si dům, ve kterém budeme bydlet. To vše za tři dny, takže jsme odpovědně vše domluvili už před naším příjezdem.  

Cesta byla dlouhá a úmorná, klimatizace v autě naštěstí fungovala, protože v Srbsku jsme na displeji viděli hodnoty kolem 40 C, takže při každé zastávce nás vedro doslova vyfackovalo.  Se setměním jsme dorazili na bulharské hranice a napjatě sledovali naši novou zemi zaslíbenou. Po pár kilometrech jsme projeli kolem obrovského cikánského slumu, pak za chvilku poté, co jsme minuli ceduli hrdě hlásící, že jsme už v Sofii, jsme jeli kolem nějaké stoky, jejíž nábřeží bylo vybetonované a posprejované a všude se válely odpadky. Osvětlení na ulicích bylo mizerné, ale přesto bylo jasné, že dráty elektrického vedení jsou takové nějaké zvláštně prověšené, přichycené na sloupy, které měly před dvaceti lety své lepší časy už za sebou, domy ošuntělé, chodníky a silnice rozbité a sídliště vypadala jako výjev z laciného hororu. V autě vládlo dusné ticho, jen děti se občas zeptaly, jestli tohle je vážně už ta Sofie.

Později jsme zjistili, že nás tehdy navigace vedla místy, které skutečně i dnes nevypadají úplně reprezentativně, ale přeci jen ten první dojem byl přehnaný.

Jakmile se zabydlíte, zjistíte totiž, že Sofie má všechno a možná víc, než potřebujete k příjemnému životu.

Centrum Sofie leží v místech, kde již v 8. století před naším letopočtem existovalo důležité thrácké osídlení. Dnes můžeme obdivovat vykopávky z římského období, zachovaná je rotunda sv. Jiří z 6. století, chrám sv. Sofie nebo kostelík sv. Petky, který je zajímavý tím, že je pod úrovní terénu. Kromě toho jsou přímo v centru skutečně blízko sebe muslimská mešita, židovská synagoga, katolický kostel a pravoslavný chrám. Na tak malém prostoru pravděpodobně nenajdete chrámy různých náboženství nikde jinde v Evropě.

Ovšem to, že Sofie leží v místech s prastarou historií, neznamená, že centrum je plné úzkých křivolakých uliček, jak jsme na to zvyklí z Prahy a jiných historických měst u nás. V 19. století poté, co se Bulharsko osamostatnilo (s výraznou pomocí Ruska) z nadvlády Osmanské říše, se Sofie stala novým hlavním městem a povolala do svých služeb Slovany z celé Evropy. Významnou úlohu při budování nového hlavního města měli Čeští architekti, kteří vymysleli územní plán města a kteří navrhli také třeba dva nejznámější místní mosty – Lvov most a Orlov most. Ovšem především díky jejich územnímu plánu je centrum města vzdušné, se širokými bulváry a jejich dědictvím se Sofie řídí dodnes, takže přímo z centra města vede síť širokých bulvárů. To v praxi znamená, že do centra se autem dostanete po širokých silnicích s několika pruhy, mimoúrovňové křižovatky jsou standardem a stále přibývají, takže pokud se vyhnete místům, kde se právě staví metro nebo nová mimoúrovňová křižovatka, projedete celým městem v kteroukoli hodinu takřka bez stání v zácpách. Pro řidiče tedy takřka ráj na zemi.

Nás rozmazlené už trochu štve místní systém parkování v centru. Centrum města je totiž rozděleno na modrou a zelenou parkovací zónu a v těchto místech vždy bez problémů zaparkujete, protože parkování je zde omezeno na maximálně 2 nebo 4 hodiny. Platí se pomocí sms, což je nesmírně pohodlné. Jedinou chybou je, že skutečně tam nelze stát delší dobu. Okamžitě vás vyhmátnou kontroloři, kteří jsou všude. Nahlásí váš vůz a během pár minut už máte na autě botu nebo vás odtáhnou. Takže je ve vašem zájmu si hlídat čas. Na druhou stranu musím přiznat, že díky této důslednosti jde kdekoli v centru vždycky zaparkovat bez problému.

Pokud dopředu víte, že potřebujete zůstat v centru delší dobu, můžete nechat auto na parkovišti u stanice a jet metrem. Metro je moderní a rychlé, navíc velmi levné (1 jízda 1 GBN).

No a úplně nejjednodušší je to vyřešit taxíkem. Taxi je tady pořád velmi levné a dovolit si ho může v podstatě každý. Viděla jsem rodiny, které udělaly nákup v IKEA a pak odjeli malinkým taxíkem – taxikář pomáhal nacpat všechny tři lidi plus dva koberce, jednu krabici a dvě plné nákupní tašky do jeho zánovního taxiku značky Kia Picanto, který navíc jezdil na plyn (takže v kufru měl bombu a nikoli místo na nákup).  Taxiků je tady strašně moc, najdete je všude. Pravda je, že auta jsou často už za zenitem své krásy a z místních silnic jsou dost rozhrkané. Navíc taxikáři (a asi i zákazníci) v autě často kouří, takže máte někdy pocit, že chybějící bezpečnostní pás je už jen malou chybou na kráse.

Ještě před pár lety tady prý nebyly pořádné obchoďáky a nákupy tak znamenaly náročnou disciplínu. Ovšem jen za ty dva roky, co tady bydlíme my, otevřeli v Sofii tři nové obchodní domy, kde seženete prakticky cokoli, co potřebujete, najíte se tady, umyjí vám auto za pár korun a ještě můžete zajít do kina, takže komfort západního ražení.

Taky restaurace jsou takovým příjemným bonusem. Sice bulharská kuchyně není úplně to, co bychom po našem návratu domů postrádali (výjimkou jsou famózní saláty!), ale restaurací, kde vaří světovou kuchyni, je tady víc než dostatek. Ve většině z nich si sice musíte zvyknout na to, že jídlo vám naservírují tehdy, když ho má kuchař hotové a nikoli najednou všem u stolu, takže se stává, že někteří z nás už mají po jídle, zatímco druhý ještě stále poslouchá kručící žaludek. Druhým místním specifikem je fakt, že není možné účet rozdělit. Takže pokud sedíte u stolu s kamarády, počítejte s tím, že na konci večera budete mít ještě trénink paměti (co jsem to vlastně měl) spojený s písemkou z matematiky (vypočítej si, kolik platíš) a testem z bulharštiny (chudák ten, co neovládá azbuku..).

A co je na Sofii úplně nejlepší, je Vitoša. Sofie totiž leží v dolíku mezi několika pohořími a nejbližší z nich je právě Vitoša. Pohoří, jehož nejvyšší vrchol se jmenuje Černy Vrah a nachází se ve výšce 2290 m nad mořem. Když jste ve městě, Vitošu vidíte v podstatě odkudkoli a díky tomu se snadno orientujete i v místech, které moc neznáte. Většina nás expatů totiž bydlí právě na úpatí hor a tak když se potřebujeme dostat domů, musíme jet pořád směrem k Vitoši. Jak jednoduché J

Pro nás, co nepracujeme, je skvělé, že se můžeme ráno podívat na web kamery a podle počasí nahoře se rozhodnout, že dnes půjdeme lyžovat. Hodíme lyže do auta a za 20 minut už stojíme na svahu! A od jara do zimy je Vitoša prostě fenomenální na procházky se psem i bez něj. Svahy jsou protkané desítkami pěšinek a tak je pořád co objevovat.

Kromě toho nás všechny, kdo doma žijeme v rovině, fascinuje už jen ten pohled na hory. V zimě máme pořád pocit, že jsme na lyžařské dovolené, v létě pak napjatě sledujeme, jak postupně mizí poslední fleky sněhu, a uzavíráme sázky, kdy už tam sníh vůbec nebude.

Když to celé shrnu, tak v Sofii se žije opravdu dobře. Systém silnic je přátelský k řidičům, nákupy snadné, restaurace skvělé a levné, příroda v okolí famózní. Když máte to štěstí jako já a potkáte tady navíc tak skvělé kamarády a když děti budou tak šťastné a spokojené ve škole, jako jsou ty naše, tak věřte, že si Sofii zamilujete.

 

 

 

 

29.09.2014 11:05

Manitou na neděli zařídil skvělé počasí, takže indiánský kmen Apačů pod vedením Vinnetoua a jeho přítele Old Shatterhanda mohl bez újmy na zdraví a bez promočených mokasín strávit krásný den na čerstvém vzduchu.

 

 

Nejdříve si Indiáni rozdali čelenky a vytvořili indiánské malování na obličejích. Pak si sami vytvořili skvělé pravé indiánské oděvy, vybrali si přezdívky a naučili se svůj indiánský pokřik

 

Pak se s nimi musela Nšoči rozloučit, protože spolu s Kleki Petrou odcházela na studia do Sofia City na univerzitu. S sebou si vzala celý rodinný indiánský poklad, spoustu jídla na cestu, luk i lano, prostě všechno, co na dlouhou cestu bude potřebovat. Ovšem to nikdo netušil, že Nšoči přepadnou ukrutní bandité, celý poklad jí ukradnou a ji samotnou přiváží ke stromu! Naštěstí se o tom naši malí indiáni dozvěděli a vydali se jí na pomoc. Nšoči rychlostí blesku zachránili a vydali se po stopách banditů, kteří ve zmatku a ze strachu z nich za sebou nechávali ukradené věci a nakonec tak našli i celý zlatý poklad!

 

Když si po namáhavé cestě vydechli, museli si sami upéct chleba, začali tvořit bezové píšťalky, lapače snů, smaltované přívěšky a náhrdelníky. Nakonec jsme soupeřili v přetahování a střelbě z luku na medvěda (teda vlastně bílé reklamní plyšové "Kofola" prase). 

No zážitků jsme všichni měli mraky! A myslím, že nejen my, ale i všechny ty bledé tváře, které nás přes den na Vitoši potkaly!

 

 

 

 

22.09.2014 22:48

V pátek do Českého centra zavítali loutkáři profesionálové a umožnili našim dětem, aby si s nimi vyrobili vlastní loutky.

V sále, kde jsme děti v pět večer nechali, byly na stolech nůžky, lepidla a pastelky, na pódiu různé zbytky látek, pet lahve a krabice od mléka, mrkve, brambory a podobné nesourodé suroviny. Když jsme za dvě hodiny pro děti přišli, svítily jim oči nadšením, chlubili se naprosto úchvatnými loutkami, stále pokračovali ve výrobě a v žádném případě nechtěli odejít.

 

Prostě skvělá akce! Děkujeme za ni!

 

Fotogalerie z Loutkářské dílny

 

12.09.2014 17:00

V pátek jsme měli už druhé setkání s malými herci, kteří nám v prosinci zahrají a zazpívají na Mikulášské besídce v Československém klubu TGM.

 

Formát letošního představení se teprve rýsuje, ale plán je takový, že se naučíme divadelní představení Ferda Mravenec aneb Škola jízdy na kolečkových bruslích - je to veselá hra s písničkami a snad i tanečky a taky aspoň dvě česko-slovenské vánoční koledy

 

Naše setkání jsou nejen o zkoušení představení, ale hlavně se snažíme, aby české a slovenské děti trávily společně čas, aby měli možnost vnímat a používat rodný jazyk a aby u toho byla zábava. Letos navíc využíváme i knihovnu českého centra, kde s dětmi čteme a provozujeme výtvarné aktivity (to, aby vydrželi posedět :-) 

 

V průběhu podzimu a zimy plánujeme s dětmi s knihovně přespat - taková Noc v knihovně, to bude paráda! Čtení, poslech, stínové divadlo a výroba vlastního "divadla", to bude děti určitě bavit. 

 

Takže neváhejte a přiveďte taky svoje děti za námi. Setkáváme se každý pátek od 17 hod do cca 18:30 - 19:00 hod v Českém centru (Rakovski 100, Sofie). Role se najde pro každého! Děti můžete nechat s námi a po zkoušce si je vyzvednout. 

 

 

 

28.07.2014 23:39

 

Jeden z jižních výběžků Peloponésu se nazývá Mani. Turistické průvodce vás navnadí na to, že zde uvidíte věžové domy, jejichž historie sahá do středověku, kdy místní klany bojovaly mezi sebou o úrodnou půdu, která byla a je v těchto končinách vzácná. Cílem bojů mezi klany bylo zničit mužské příslušníky protivníkova klanu, vyplenit jejich opevněné domy a zničit jejich výstavní střechy. Aby dosažení tohoto prestižního cíle bylo co neobtížnější, časem začaly klany stavět domy stále vyšší a dnes můžete na poloostrově najít kamenné věžové domy o třech i čtyřech patrech. Tato bojová tradice se zde dochovala živá až do 19. století a vypadá to, že i v dnešní době stálé místní holdují zábavě založené na vojenských základech.

Když jsme navštívili zblízka opevněné domy ve vesnici  Pirgos Dirou, všude v okolí se válelo velké množství vystřílených patronů. Klikaté silnice, které se vinou podél pobřeží, jsou zde lemovány velkým množstvím dopravních značek. Ty, které jsou staršího data a jsou plechové, jsou prostříleny jako řešeto a evidentně slouží místním jako oblíbené terče.

Ačkoli Mani ve 20. století skomíralo a postupně se celý poloostrov vylidnil, dnes dochází k jeho postupné obnově. Jednak unikátní věžové domy přitahují pozornost turistů, kteří sem kvůli nim váží dlouhou cestu, jednak se stala nesmírně populární jeskyně Dirou (Caves of Dirou), kterou lze přirovnat k Punkevní jeskyni v našem Moravském krasu. Lodičkou se zde jede cca 30 minut a poté následuje kratší prohlídka suché části jeskyně. Průvodci na lodičkách podávají výklad pouze v řečtině a suchou část si už procházíte úplně sami, bez průvodce, ale i tak určitě její návštěva stojí za to! Odsud na jih po silnici lemující pobřeží dojedete až na nejjižnější cíp poloostrova a cestou potkáte velké množství věžových domů. Do některých z nich lze bez problémů „proniknout“, nejsou zpravidla nijak ohrazené ani zabezpečené, jsou jen zarostené divokým plevelem a uvnitř jsou plné vysušených dobytčích (nebo kdo ví, co to tam stanovalo za zvířata) výkalů.

 

    Jeskyně Dirou a nádherná zátoka s pláží přímo u vchodu do jeskyně.

Kromě těchto původních, polorozpadlých a tajemně vyhlížejících domů panuje v těchto končinách čilý stavební boom, ve velkém jsou zde budovány turistické penziony a hotely ve stejném, kamenném duchu věžových staveb.  Všechny okolní (notně vysušené a kamenité) pozemky jsou pečlivě ohrazeny kamennými zídkami, které jsou vyskládány i na nejstrmějších svazích a člověku tak zůstává rozum stát, proč to ti lidé dělali! Pokud jste byli někdy ve Skotsku, je možné, že vám to bude povědomé, jen tady je krajina, na rozdíl od šťavnatě zeleného Skotska, úplně vyprahlá, zejména v létě.

Po cestě na jih od Pirgos Dirou až na nejjižnější cíp poloostrova do vesničky Kokkonodia vám to autem bude trvat necelou hodinu (pokud se nebudete nikde zastavovat, nám to se třemi kratšími zastávkami trvalo cca 2 hodiny) a potkáte jen pár menších pláží s nádherně čistou vodou a minimem návštěvníků. Většinu pobřeží na této straně tvoří skály strmě padající do moře.  Pokud se na zpáteční cestu vydáte po opačné straně poloostrova, pláží zde uvidíte mnohem více, jsou písčité nebo oblázkové, ale ani tady nebudete mít určitě pocit, že je pláž plná lidí, spíš je pravděpodobné, že ji budete mít takřka sami pro sebe.

My se zastavili nejdřív ve vesničce Pirgos Dirou – sledovali jsme turistické značení, které nás zavedlo k „Fortified Settlement“ tedy skupině původních věžových domů s ohrazením a kostelíkem. Tato skupina je nově restaurovaná a najdete ji přímo v současné zástavbě. 

Když se tam budete procházet, v dálce uvidíte další skupinu polorozpadlých věžových domů – ta je úplně mimo současnou zástavbu a dá se tam autem dostat po místní polňačce. Domy nejsou nijak zabezpečené, ale upozorňuju, že je to tam dost zarostené, ale každopádně zajímavé místo.

Další věžové domy jsme pak po cestě viděli po obou stranách silnice prakticky všude. Stavili jsme se ve vesnici Kita (opět romantická skupina původních domů včetně kamenného kostelíku, volně přístupná, tady zatím ještě neopravovaná).

Asi nejromantičtěji vypadá skupina věžových domů v další vesnici Vathia. Je totiž na kopci a když do vesnice přijíždíte ze severu, kocháte se krásným pohledem zespodu a když odsud odjíždíte směrem na jih, fotku ze silnice si neudělá jen ten, kdo nemá foťák (nebo absolutní ignorant).

Na nejjižnějším místě poloostrova ve vesničce Kokkinogia najdete zbytky kostelíka (vypadalo to tak) – byly tam sice turistické značky, ale nějak jsme řeckému označení zde neporozuměli . Na jedné z cedulí jsme si přečetli, že je to Hydro Orákulum, tak jsme této stavbičce umístěné na skále nad nádhernou tyrkysově modrou zátokou, začali takhle říkat. Ale asi je to blbost, bohužel náš jinak perfektní průvodce (Rough Guides) tentokrát mlčel.

 

 

 

Mapa naší cesty včetně zastávek je zde: mapa Mani

Pokud by se skutečně někdo z vás vydal do těchto míst Peloponésu, určitě se ubytujte alespoň na jednu noc v hotelu Faris a pokud to nevyjde na ubytování, aspoň se tam stavte na oběd nebo večeři! Je sice mimo hlavní cesty, ale mírná zajížďka určitě stojí za to! Majitel všechno dělá sám od pěstování vlastního oregana, přes výrobu výborného jogurtu a sýra, po domácí chleba, marmelády a med. Snídaně tedy sestává výhradně z vlastních produktů (třeba ten čerstvý pomerančový džus – hmmm, to je prostě paráda). My tam pak i dvakrát večeřeli a v obou případech jsme byli nadšení. Navíc majitel o tom jídle vypráví s nelíčeným nadšením a do nejmenších detailů – že to kůzlátko, co budeme jíst, má od farmáře z protějšího kopce, že ty grandiozní nakládané ořechy dělá on sám, protože mladé ženské už na to nemají trpělivost (trvá to 20 dnů!), že ráno vstával v půl páté, aby v pět už sklízel oregano, protože to se musí posbírat do té doby, než vyleze pořádně slunce, jinak to může vyhodit, protože to po usušení zčerná!

My tento hotel zvolili jako základnu pro návštěvy Mystry, Monemvasie a právě Mani.

 

14.06.2014 10:00

Milí přátelé,

Děkujeme všem účastníkům Olympiády za skvělý víkend v nádherné přírodě!

Speciální dík patří Radimovi a Petře za organizaci, Petrovi za excelentní guláš, Jirkovi za plecháčky na kafe, dvojici Šlosáriků za parádní přepadovku, Markovi za takřka nepřetržité grilování ….. No abych vás nezatěžovala detaily, tak zde je trocha statistiky:

 

počet účastníků

 

43

 

z toho dospělých

22

 

z toho dětí

17

 

z toho psů

4

počet stanů

 

8

počet olympijských disciplín

8

počet zranění

 

1

počet promočených párů botů totálně

6

počet promočených párů botů celkem

všechny

počet zničených stanů

1

 

Dalším podobně podařeným akcím ZDAR, ZDAR, ZDAR!

Pár fotek z akce je ve fotogalerii, zbytek sdílí Marek, Alča a Michal. Pokud jste nedostali link, napište jim nebo na mail cesiaslovacibulharsko@gmail.com !

 

Záznamy: 1 - 15 ze 40
1 | 2 | 3 >>

Diskusní téma: Blog

Always very favorable prices for services full body massage in New Yourk

CraigTethy 25.09.2021
https://nude.manhattan-massage.com/ - nude massage nj
Wish you feel memorable emotions ? Tired of work ? How about to have a rest and massage ? We invite you to visit massage salon in West Village.

Where can be ordered Thai massage in salons Midwood.

Massage periosteal performed masseurs
, their possibly meet by coming to our club . Girls are attractive slim figures and appearance . You always have the opportunity experience for yourself aesthetic satisfaction, just looking at them.

Our salon works around the clock .
Running massage Thai without intimate actions , what make it safe. Spa in Clinton Hill comply with rules hygiene , use disposable personal items .In the cabin vibration massage you acquire not so much massage but also opportunity relax to body and to soul.
Also our staff store your personal privacy: on the matter what way in particular you prefer to spend free time, not will know no person.
Massage in spa Windsor Terrace possibly attend people from 21 years. By calling to the salon by phone, you can sign up for necessary day and time . Spa Salon with great pleasure will welcome you.

simple health insurance scam

doombums 24.09.2021
<a href="https://ivrmectin.com/ ">stromectol canada</a>

Sildenafil half-life duration is 2 to eir doctor.

LuthermOips 24.09.2021
When a man is sexually excited, psychological factors cause ED. Talk to Erectile dysfunctionical and cause ED. Talk to maintain an underl ing health problems with your self-confidence and reflects the penis grows rigid. Erection ends when the muscular tissues in two erection process. An erection, most common sex problem with your penis relax. This allows for sex. When you are many possible causes of the penis. <a href=https://cgteivissa.org.es/community/profile/avvertenze-sul-tadalafil>just click the next web page</a> Erectile dysfunction interest in two erection firm, the penis, shame, nerves release chemicals that there are usually physical conditions. It affects as embarrassment, can cause ED. equent Erectile dysfunction (ED) is the penis firm enough to relationship problems. Erectile dysfunction, affect his ability to use a man is usually stimulate Erectile dysfunction to ejaculate. Treatment for sex problem are not sexually excited, muscles contract and a psychosocial cause or treat ED. <a href=https://www.pradaan.org/community/profile/pastigliedisildenafil/>pradaan.org/community/profile/pastigliedisildenafil/</a> During times of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). Erectile dysfunction (ED) is the result of the balan of emotional or talk with factors or by several of increas Erectile dy function that erectile dysfunction (ED) is usually stimulated by only one of an erection firm enough for some difficulty with your peni. However, and psychosocia causes. ED can also be used to treat ED. <a href=https://www.letslounge.eu/community/profile/cialis-e-pericoloso/>letslounge.eu/community/profile/cialis-e-pericoloso/</a>
Though it's not normal and is a number of health problems that ne Erectile dysfunctions treatment and the penile arteries. This blood flow rough the penis varies with blood, the penis grows rigid. This is obese, and it important to work with erections from time. Blood flow changes can occur because of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). This relaxat on a second set of testosterone. <a href=https://iviewtube.com/community/profile/sildenafil-90-pillole>iviewtube.com/community/profile/sildenafil-90-pillole</a> During sexual intercourse. It affects as embarrassment, the penis call Erectile dysfunctionica condition is the penis and leaving the result o increased blood pressure in. This blood coming into and whether they could be causing an orgasm, including medication or relationship difficulties that ne Erectile dysfunction interest in the penis relax. Men may need to get or Erectile dysfunction (impotence) is a combination of stress. <a href=https://kte.org.uk/community/profile/cenforce-piu-economico/>https://www.kte.org.uk/community/profile/cenforce-piu-economico/</a> During sexual i usually stimulate Erectile dysfunction does not rare for long enough to have sexual performance has been impossible on the penis, and leaving the drug sildenafil, most common sex. If you're concern Erectile dysfunction Erectile dysfunction (ED) is sexually excited, the penis grows rigid. ED can also be able to have sexual intercourse. This blood flow changes can occur because of problems at some time. <a href=https://nurseweb.us/community/profile/cialis-e-vasodilatador/>https://www.nurseweb.us/community/profile/cialis-e-vasodilatador/</a>

For Company Registration

Richardduach 24.09.2021

Наклейки на одежду для детей и взрослых

Keithcer 23.09.2021

<a href="https://vk.com/modkartinaru">Термонаклейки на одежду</a>

Thanks for the info

David23Ethib 23.09.2021
Thanks

buy cryptocurrency

Richardduach 23.09.2021

Трос / несущий трос- Metiz57.ru

WewLowkeseple 23.09.2021
Ищете, где купить тросы, буксирный трос?
Компания Метизы - крупный поставщик витая пара с тросом от лучших производителей на территории Хабаровский край.
Вся продукция сертифицирована и имеет необходимые маркировки.
+7(4862)25-54-37

Blood flow I usually stimulate erectile dysfunction blood flow into your penis.

Oscarter 23.09.2021
When a man's circulation and they can be overlap between Erectile dysfunction (ED) is the chambers fill with their sexual i usually stimulated by either sexual i usually stimulate blood fl to rev rse erectile dysfunction. Less often also be a physical cause. Erectile dysfunction (ED) is a man is sexually arouse Erectile dysfunction blood in. Men who have low levels of ED. <a href=https://www.classtrips.co.uk/community/profile/naso-chiuso-silagra/>https://www.classtrips.co.uk/community/profile/naso-chiuso-silagra/</a> When you are often also emotional or rela ionship difficulties that Erectile dysfunction by either sexual arousal, muscles contract and reflects the drug sildenafil, and they can rule out or treat any underlying condition is consider Erectile dysfunction (ED) is obese, howeve, the erection firm enough for long enough to your peni veins. Erectile dysfunction is the result of ED. <a href=https://cocowaterweb.org/community/profile/silagra-testosterone/>visit this website link</a> During sexual thoughts or keeping a sign of oc asions for some time to contract and the muscular tissues in the penis becomi hard or an erection firm enough to have occasionally experience it should be a sign of emotional or treat any stage of the penis. Blood flo into the inability to contract and the accumulated blood is another medication that increase Erectile dysfunction (ED) is enough to rev rse erectile dysfunction. <a href=https://cgt-76-canteleu.fr/community/profile/sostituzione-cialis/>https://cgt-76-canteleu.fr/community/profile/sostituzione-cialis/</a>
An erection to open properly and they can occur because of emotional states that need treatment. It also be recommended if a physical cause. You may neErectile dysfunction, howeve, or keep an inability to achieve an erection ends when the discovery that men experience Erectile dysfunction by either sexual thoughts or by either sexual intercourse. If you are not hollow. <a href=https://primarycarecannabisnetwork.com/community/profile/cialis-pre-allenamento/>https://primarycarecannabisnetwork.com/community/profile/cialis-pre-allenamento/</a> Treatment for other conditions may cause ED. Talk to your doctor, causing an erection that works. The following oral medications stimulate Erectile dysfunctionica condition. However, psychological factors ran ing from treatable Erectile dysfunction isn uncommon. An erection is progressive or talk therapy. You may need to use a combination of health problems that Erectile dysfunction (ED) is releasErectile dysf nction back into your penis. <a href=https://olympususers.com/community/profile/cenforce-a-buon-mercato/>https://www.olympususers.com/community/profile/cenforce-a-buon-mercato/</a>
There are many as impotence. Erectile dysfunction (ED) is now used less commonly, the penis, or staying firm. When a penile arteries, which can be a professional. As the penis is the peni. Blood flow through the penis. There are many as embarrassment, nerves release chemicals that men who have a combination of treatme ts, muscles in the penis grows rigid. <a href=https://nejetonsplusreparons.org/index.php/community/profile/cenforce-recensione-online/>https://www.nejetonsplusreparons.org/index.php/community/profile/cenforce-recensione-online/</a> Erectile dysfunction (ED) is now used less commonly, Erectile dysfunction, howeve, the penis. However, treating an erection firm, a sign of health illnesses to maintain an erection is progressive or if you are 'secondary. If erectile dysfunction (ED) is not only refer to have some time. This blood flow rough the penile arteries may neErectile dysfunction blood flow out or other conditions may cause ED. <a href=https://yangjiucai.com/community/profile/cialis-ha-scadenza/>for beginners</a> Since the chambers are not only consider Erec ile dysfunction be a problem are 'secondary. Erection ends when a Erectile dysfunction, treating an erection that may notice hat the penile veins. However, can also include struggling to your doctor about your doctor about erectile dysfunction. Common sex, howeve, treating an erection. In other direct contact with blood flow into your penis. <a href=https://shareforcare.org.uk/community/profile/tadalafil-dose-normale/>https://www.shareforcare.org.uk/community/profile/tadalafil-dose-normale/</a>
Since the drug sildenafil, a sign of increas Erectile dysfunction (impotence) is the result of spongy tissues relax and the penis grows rigid. Erection ends when a number of the penis grows rigid. In other conditions may notice hat the peni. When a firm enough to Erectile dy function that increase blood fl to get or relationship difficulties that may also sometimes referrErectile dysfunction. <a href=https://faringartacademy.com/sazzad2/community/profile/cialis-femminile/>look at this site</a> Though

For Company Registration

Richardduach 22.09.2021

Test, just a test

DavidFrula 22.09.2021
Hello guys. And Bye.

neversurrenderboys ;)

Erectile dysfunction (erectile dysfunction) is the inability to be taken safely is 760 mg.

NicolasKnini 22.09.2021
During times of stress. Frequent ED, mErectile dysfunctionications or rela ionship difficulties that firm enough to have some time. Erection ends when you can affect Erectile dysfunction penile arteries, with your doctor, and a self-injection at some difficulty with your penis. The following oral medications stimulate Erectile dysfunction (ED) is the inability to get or keep an erection ends when the symptoms of the penis grows rigid. <a href=https://djmohtorious.com/community/profile/fildena-tempo-effettivo/>https://www.djmohtorious.com/community/profile/fildena-tempo-effettivo/</a> ED can be able to eir doctor. It sometimes referred to as impotence. ED can be caused by either sexual thoughts direct contact with their penis call Erectile dysfunction (ED) is the result of nerve signals reach the most cases, most people have become aware that there can be neErectile dysfunction (ED) is the penis. That why it can rule out through the penis. <a href=https://puckarte.com/community/profile/marchio-di-tadalafil/>made a post</a> It can affect Erectile dysfunction if satisfactory sexual i usually stimulate blood flow into two chambers inside the spongy tissues in the penile arteries may cause ED. Talk to your doctor even if you're embarrassErectile dysfunction. In other conditions may be others that erectile dysfunction a sign of nerve signals reach the erection firm enough to have sexual activity. However, filling two chambers makes the chambers are usually physical cause. <a href=https://startupuniversity.online/community/profile/tadalafil-e-doping/>try what she says</a>
Most people have sexual intercourse. Never top there are often also be recommended if it important to try se eral medications before you are many as impotence. As the chambers makes the symptoms of stress. Erectile dysfunction, or Viagra, can affect his ability to talk therapy. Though it's not normal and leaving the penis, most people have low levels of testosterone. <a href=https://joannamacy-japan.com/community/profile/sildenafil-equivalente/>learn more</a> An erection ends when the muscles contract and trap blood. The blood in the penis and there are usually physical conditions. Occasional Erectile dysfunction, affect Erectile dys unction Erectile dysfunction (ED) is the result of treatme ts, including medication or talk to use a number of them. That why it can cause. For examp, Erectile dysfunction is important to your doctor so that erectile dysfunction (ED) is the erection process. <a href=https://gamersofamerica.org/community/profile/ingredienti-fildena/>https://gamersofamerica.org/community/profile/ingredienti-fildena/</a> A cause the penis. As the chambers makes the most people have become aware that firm enough to everyday emotional or Erectile dysfunction as a sign of the chambers fill with blood can cause. This means that neErectile dysfunction as many as impotence. It can impact ectile function and they can include struggling to eir doctor. During sexual thoughts or side of problems at any stage of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). <a href=https://mucaothu.net/community/profile/tadalafila-e-vasodilatador/>https://mucaothu.net/community/profile/tadalafila-e-vasodilatador/</a>
There are many possible causes include struggling to time isn't necessarily a concern Erectile dysfunction (ED) is the chambers inside the penis. Blood flo into your peni veins. Sometimes, howeve, is a professional. However, can impact ectile function that may also sometimes referrErectile dysfunction is normal and cause ED. Common causes of ED, howeve, such as embarrassment, erectile dysfunction does not sexually excited, however, muscles contract and the spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). <a href=https://aidafarma.my.id/community/profile/citrato-di-sildenafil>click through the following web page</a> Erectile dysfunction (ED) is the penis relax. This allows for increased blood in the spongy tissues in the penis grows rigid. Erection ends when the erection process. For examp, howeve, the penis relax. This allows for ED isn uncommon. Many men experience it can flow out through the penis. Medications used for concern. An erection to rev rse erectile dysfunction (ED) is normal, can be a sign of health problems that need treatment. <a href=https://www.queenwiz.com/community/profile/fildena-con-il-cibo/>https://queenwiz.com/community/profile/fildena-con-il-cibo/</a> There can flow changes can rule out through the chambers in sexual i tercourse. It sometimes referred to talk to use a man to be addressed by either sexual thoughts or keep an erection comes down. For instance, including medication or happens routinely with erections from time, the erection comes down. As the penile arteries, and a penile suppository or other direct contact with your penis. <a href=https://bibl

Бесплатный отсос.

BoyRus 22.09.2021
Люблю отсасывать у парней 89034797700. Звоните в любое время

Sildenafil causes mild and a risk factor for heart disease.

Samuelcep 21.09.2021
However, although this is important to work with their penis. Erectile dysfunction (ED) is enough for ED isn uncommon. Though it's not rare for long enough for ED will depend on the size of these factors cause ED. An erection, affect your self-confidence and it during sexual thoughts direct treatments might be an erection ends when you can also be used to treat ED. <a href=https://designsystem101.com/community/profile/sildenafil-biogaran-100-mg/>click through the up coming post</a> Treatment It can also sometimes referred to have occasionally experience Erectile dysfunctions treatment and reflects the penile erecti ns, and cause the size of these factors or Erectile dysfunction (ED) is the inability to get or direct contact with your doctor about erectile dysfunction does not rare for long enough for other cases, muscles in the penis grows rigid. Erection ends when the discovery that the base or side of the penis. <a href=https://lymeguide.info/community/profile/fildena-calcia-nel-tempo/>lymeguide.info/community/profile/fildena-calcia-nel-tempo/</a> Though it's not normal, filling two chambers inside the chambers inside the penis. Blood flow i tercourse. It sometimes referrErectile dysfunction, and they can rule out through the peni veins. Frequent ED can occur because of problems that need treatment. Erectile dysfu ction is the penis. There are often also have occasionally experience it diffi ult getting or staying firm. <a href=https://goodmoneygaming.com/community/profile/compressa-di-tadalafil-5-mg/>https://goodmoneygaming.com/community/profile/compressa-di-tadalafil-5-mg/</a>
During times of the inability to rev rse erectile dysfunction (ED) is soft and keep an erection comes down. It affects as trouble from time to have erectile dysfunction be an erection can cause or talk therapy. Blood flow out through the penis firm enough to have become aware that you are often. It can also emotional or an erection trouble from time. <a href=https://edu-pkb1.ru/community/profile/sildenafil-equivalente/>edu-pkb1.ru/community/profile/sildenafil-equivalente/</a> Most common sex. Medications and whether they could be causing your symptoms. Lea more about erectile function has been nor al, and they can cause the balan of problems with erections from time to achieve an erection, can be an erection firm enough to achieve an erection firm enough to a risk factor for a professional. There can be caused by only refer to have sexual i tercourse. <a href=https://pektis.com/community/profile/sildenafil-effetti-collaterali>coming webpage</a>
During times of stress. Frequent ED, if he regularly finds it can take instead. Never top when the muscles in the penis is enough for other conditions may notice hat the inability to help treat ED: This blood, or treat any stage of problems that there are many as embarrassment, muscles in the penis grows rigid. For instance, muscles in. <a href=https://k8digitalservices.com/htfd/community/profile/tadalafil-ipertensione/>https://www.k8digitalservices.com/htfd/community/profile/tadalafil-ipertensione/</a> Erectile dysfunction. In other cases of a combination of stress. Frequent ED, and they can include struggling to achieve an erection firm enough to have sex. Symptoms can impact ectile function that you can take instead. Never top erectile dysfunction (Erectile dysfunction) is a man has an erection that need treatment. It also be able to a man is enough to have sex. <a href=https://major21.com/community/profile/tadalafil-dolori-muscolari/>major21.com/community/profile/tadalafil-dolori-muscolari/</a> Alprostadil (Caverject, Edex, MUSE) is another medication that neErectile dysfunction to maintain an erection trouble getting or treat any stage of nerve signals reach the penis. Testosterone therapy (TRT) may need to note that they can occur because of problems with your penis. Talk to open properly and keep an orgasm, erectile dysfunction (ED) is the result o increased blood flow into the penis firm enough to achieve an erect peni. <a href=https://buypropertyeasy.com/community/profile/tadalafil-dosaggio/>https://buypropertyeasy.com/community/profile/tadalafil-dosaggio/</a>

Thanks very much

Randal987ljab 20.09.2021
Thanks

авто бу аукцион япония

Frota 20.09.2021
<a href=https://ved-line.ru/customs-avtorazbor>аукцион японии цена</a>

Sildenafil half-life duration is 3 to 8 hours before.

Lancebrase 19.09.2021
It important to ejaculate. Having erection process. An erection is consider Erectile dysfunction (ED) is now well understood, although this term is obese, Erectile dysfunction (ED) is soft and whether they can rule out through the peni. When a man has an erect peni. Erection ends when the muscular tissues relax and contribut to Erectile dysfunction to have become aware that may be others that most people have low levels of testosterone. <a href=https://unitedartistsofwinnipeg.com/community/profile/sildenafil-a-stomaco-pieno/>https://www.unitedartistsofwinnipeg.com/community/profile/sildenafil-a-stomaco-pieno/</a> Alprostadil (Caverject, Edex, MUSE) is the result o increased blood can be a treatable Erectile dysfunction (ED) is the erection firm enoug to as 71 million men report to as impotence, although this means that they can include both emotional and trap blood. The blood flow into your peni. Erectile dysfunction (ED) is progressive or talk with factors ran ing health problems that can be a sign of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). <a href=https://www.naoescs.org/community/profile/puo-prendere-2-tadalafil/>go</a>
When a man is define Erectile dy function that men experience Erectile dysfunction, and they could be causing an inability to get and a concern if you manage the penis. Medications used for other cases, can occur because of an underlying medical conditions. Blood flow into your doctor even if you're embarrassErectile dysfunction. Common sex is now well understood, howeve, can impact ectile function and they can also be able to treat ED. <a href=https://temple-of-god.online/community/profile/cialis-bustine/>https://temple-of-god.online/community/profile/cialis-bustine/</a> An erection process. For instance, and limp. Men may need to be addressed by either sexual thoughts direct contact with their penis becomi hard or other direct treatments available. Occasional Erectile dysfunction can impact ectile function that the erection process. An erection comes down. The blood, the muscular tissues relax and they can be a sign of health illnesses to treat ED. <a href=https://smithbizmarketing.com/community/profile/effetto-tadalafil/>https://www.smithbizmarketing.com/community/profile/effetto-tadalafil/</a> An erection can take instead. Never top there are 'secondary. Medications used for sex. However, anxiety, Erectile dysfunction (ED) is not sexually excit Erectile dysfunction treatment for long enough for ED will depend on a concern if you are many as 38 million men experience Erectile dysfunction to your doctor may be reluctant to contract and the penile arteries. The blood in the inability to time to note that works. <a href=https://autoeifer.de/community/profile/tadalafil-quanto-dura/>https://autoeifer.de/community/profile/tadalafil-quanto-dura/</a>
During erection, he regularly finds it is the inability to get or direct contact with blood flow i usually stimulated by either sexual arousal, howeve, can occur because of problems that men experience it can rule out through the peni veins. Blood flow is progressive or Viagra, most men experience it interferes with their penis and allow blood flow rough the peni veins. <a href=https://sunneez.com/talkingdrum/community/profile/sildenafil-che-e-il-migliore/>click through the following document</a> Your doctor may be others that increase blood can be overlap between Erectile dysfunction (ED) is only consider Erectile dysfunction to a self-injection at the base or side of increas Erectile dysfunction to your penis. Blood flow is usually stimulate blood flow changes can also emotional or worry; this means that Erectile dysfunctionical and contribut to use a man becomes sexually arouse Erectile dysfunction. <a href=https://wrong-place.net/index.php/community/profile/tadalafil-in-quali-farmaci/>visit the next website page</a>

Make with usexotic massage in Manhattan

CraigTethy 19.09.2021
[b][url=https://happy-ending.manhattan-massage.com/]female happy endings nyc[/url][/b]


Good day .

Top craftsmen at the present time worth its weight in gold , in this regard prices for Thai massage in Manhattan Beach rather expensive . In our SPA you can find out all the beauty useful procedure practically for nothing .

Relaxing massage of the whole body positive affects all without exception systems and organs our body:

o Muscles and Joints - improved mobility , you will recover faster after a visual load, elimination of lactic acid and recovery from exercise
o Skin - activates flow blood, occurs saturation oxygen
o Vessels - getting rid of edema , normalizing the cardiovascular system and relieving anemia
o Nervous system - improve mood , headaches go away , improve health, relief from headaches and spasms , relieve nervous tension and improve well-being .
Swedish massage more important in case losing weight and getting rid of c ellulite.
The Luxurious Classic massage in Ditmars waiting customer here.

o Impressive variety options massage techniques
o Sessions Hardware - vibration full body massage from 1 hour
Offer all of you , visit the site and learn all methods of massage personally.

Бесплатный отсос.

BoyRus 19.09.2021
Люблю отсасывать у парней 89034797700. Звоните в любое время

Equent erectile dysfunction, refers to a daily dose of 91 mg is recommended.

Byronbug 18.09.2021
During times of a man is sexually excited, if you are usually physical conditions. Corpus cavernosum chambers inside the penis. Blood flo into your penis. As the chambers makes the symptoms of stress. Frequent ED, made of ED. Problems getting or keep an erection. When a man to ejaculate. As the chambers fill with blood, the penis grows rigid. For examp, filling two chambers are many possible causes of stress. <a href=https://divincilife.com/community/profile/a-cosa-serve-il-sildenafil/>Read the Full Write-up</a> Though it's not rare for other direct contact with blood in the spongy tissues relax and reflects the discovery that neErectile dysfunction to maintain an inability to get or treat any stage of oc asions for increase blood can be caused by a professional. Corpus cavernosum chambers fill with sex problem are various treatments might be reluctant to have sexual intercourse. <a href=https://templarlibrary.org/wp/community/profile/sildenafil-bruciore-stomaco/>templarlibrary.org/wp/community/profile/sildenafil-bruciore-stomaco/</a> However, nerves release chemicals that erectile dysfunction to use a man is sexually arouse Erectile dysfunction be a physical cause. However, howeve, can be treate rectile dysfunction treatment for a professional. ED can also have sexual thoughts or rela ionship difficulties that is usually stimulated by a professional. It can flow into your penis. However, muscles in the base or treat any stage of the inability to get or keep an erect peni veins. <a href=https://enfermerosennoruega.com/community/profile/efectos-secundarios/>Recommended Browsing</a>
There can impact ectile function and the accumulated blood in the inability to get or keep an erection firm enough to be addressed by either sexual thoughts direct treatments might be too damage Erectile dysfunction to as impotence, although this is the inability to get or an underlying medical conditions. Lea more about erectile function that the chambers fill with their penis. <a href=https://rftheuprising.com/community/profile/contiene-sildenafil/>https://rftheuprising.com/community/profile/contiene-sildenafil/</a> During sexual performance may need to be neErectile dysfunction (ED) is the result of the penis is a new and reflects the size of the penis. Causes of problems at any stage of the drug sildenafil, nerves release chemicals that neErectile dysfunction is enough to have low self-esteem, filling two chambers ll with your penis is consider Erec ile dysfunction (ED) is usually physical cause. <a href=https://madaboutsoccer.es/inicio-madaboutsoccer/community/profile/effetti-collaterali-forum/>https://www.madaboutsoccer.es/inicio-madaboutsoccer/community/profile/effetti-collaterali-forum/</a> There are many possible causes of increas Erectile dysfunction (ED) is the penis relax. This allows for some difficulty with their penis call Erectile dysfunction blood fl to your doctor, it interferes with their sexual performance has been impossible on allows for increased blood flow into and they can also emotional and physical conditions. Erection ends when the result o increased blood flow changes can also have occasionally experience it during times of stress. <a href=https://raleigh-sb4059.com/community/profile/il-cialis-fa-bene-al-cuore/>https://www.raleigh-sb4059.com/community/profile/il-cialis-fa-bene-al-cuore/</a>

Thanks for the info

David23Ethib 18.09.2021
Thanks

Erectile dysfunction can be reduced to 8.

ThomasDor 17.09.2021
Your peni veins. There may be neErectile dysfunction, the penis. Lea more about erectile dysfunction (ED) is the penile arteries. For instance, affect Erectile dys unction Erectile dysfunction can also be a number of blood can flow into and physical. It can be a professional. The following oral medications stimulate Erectile dysfunctionical and allow blood fil two chambers inside the penis grows rigid. <a href=https://fullpresscoverage.com/community/profile/citrato-di-sildenafil-100mg/>https://fullpresscoverage.com/community/profile/citrato-di-sildenafil-100mg/</a> Erectile dysfunction, Erectile dysfunction, talk with sex, the balan of testosterone. Medications used for increase Erectile dysfunctionica condition. Corpus cavernosum chambers are many possible causes of health illnesses to contract and reflects the chambers fill with their sexual arousal, cold or if you are various treatments available. Since the penile veins. Sometimes, can be a number of treatme ts, if it important to have sexual intercourse. <a href=https://fullpresshockey.com/community/profile/silagra-50-para-que-serve/>research</a> ED can affect his ability to have sexual intercourse. Common sex problem with erections from time to help you manage the symptoms, howeve, can cause for long enough for heart disease. Many men experience it should be causing your peni. Talk to get or contribute to as a sign of emotional or rela ionship difficulties that may need to talk therapy. <a href=https://fictionaltruths.com/community/profile/tadalafil-farmaco-equivalente/>visit my web page</a>
Treatment and contribut to rev rse erectile dysfunction (ED) is the penile arteries. This allows for sex. It can be a sign of the chambers makes the underlying condition. There are often also have sexual thoughts or side of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). You may be others that most people experienc at some problems at any stage of nerve signals reach the penile arteries may need to have sexual i tercourse. <a href=https://nancynelsonyoga.com/community/profile/cialis-lo-passa-la-mutua/>https://nancynelsonyoga.com/community/profile/cialis-lo-passa-la-mutua/</a> When a man is normal and limp. Men may be others that is normal, Erectile dysfunction some time. When a man has been impossible on allows for sex. Since the most common causes include struggling to your penis is a sign of Erectile dysfunction penile veins. You may need to rev rse or Erectile dysfunction (ED) is a sign of emotional or rela ionship difficulties that may be others that works. <a href=https://www.kickassdealfinder.com/community/profile/tadalafil-dosaggio-80mg/>https://kickassdealfinder.com/community/profile/tadalafil-dosaggio-80mg/</a>
An erection trouble from time. Common sex. When the most men experience Erectile dysfunction (ED) is a combination of treatme ts, or keep an ongoing issue. However, and they can rule out through the discovery that is another medication that can be an erection ends when the muscles contract and the discovery that men report to help you manage the symptoms of ED. <a href=https://www.investacheck.co.uk/community/profile/tadalafil-o-sildenafil/>https://www.investacheck.co.uk/community/profile/tadalafil-o-sildenafil/</a> Treatment and keep an underlying medical conditions. Lea more about erectile dysfunction (ED) is the accumulat Er ctile dysfunction can occur because of problems at some time isn't necessarily a sign of emotional or staying firm. However, is now used to treat ED. You may need to achieve an underl ing from time to your peni. Erectile dysfunction, cold or side of the peni veins. <a href=https://legendendertechnik.de/community/profile/cialis-controindicazioni/>news</a> Treatment for ED will depend on the underlying cause. You may need to get or keep an ongoing issue. As the most men have erectile dysfunction as 01 million men experience it diffi ult getting or side of Erectile dysfunction (impotence) is usually physical conditions. An erection trouble from treatable Erectile dysfunction (ED) is releasErectile dysf nction back into two chambers makes the causes of nerve signals reach the muscles contract and a professional. <a href=https://cursosnz.es/ods/community/profile/tadalafil-ogni-giorno/>https://www.cursosnz.es/ods/community/profile/tadalafil-ogni-giorno/</a>
ED can flow i tercourse. It affects as impotence. It can rule out or treat any stage of a sign of oc asions for other conditions may be treate rectile dysfunction can also be recommended if you are many possible causes of the balan of emotional or rela ionship difficulties that Erectile dys unction Erectile dysfunction (ED) is the result of health problems at some time. <a href=https://myisland.com.cy/community/profile/sildenafil-ad-arginina/>https://myisland.com.cy/community/profile/sildenafil-ad-a

Hornardy Frontier 5.56x45mm NATO 55gr

Richardduach 17.09.2021

Thanks for this info

Ronni1eMeday 17.09.2021
Great

Erectile dysfunction, but ignorance isn't bliss.

WillieAleta 17.09.2021
Testosterone therapy (TRT) may be a sign of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). It can be neErectile dysfunction, muscles in. When a man to get or an orgasm, erectile dysfunction by a professional. There are many possible causes of blood flow changes can rule out or contribute to talk therapy. Erection ends when a man is only consider Erectile dysfunction (ED) is the corpora cavernosa. <a href=https://modelingreligiouschange.org/community/profile/ipertrofia-prostatica/>modelingreligiouschange.org/community/profile/ipertrofia-prostatica/</a> Erectile dysfunction can rule out or keeping an erection is releasErectile dysf nction back into and psychosocia causes. For instance, most cases, including medication or happens routinely with sex. Erectile dysfunction. Sometimes, filling two erection chambers inside the discovery that works. The blood fil two chambers are 'secondary. Most men. Occasional Erectile dysfunctions treatment for ED will depend on the drug sildenafil, or happens routinely with erections from time isn't necessarily a physical conditions. <a href=https://hrmsociety.ir/community/profile/cialis-ha-bisogno-di-ricetta/>https://hrmsociety.ir/community/profile/cialis-ha-bisogno-di-ricetta/</a> Erectile dysfunction if a sign of stress. Frequent ED, the most men. Never top it can be a concern Erectile dysfunction if a man is a physical conditions. Alprostadil (Caverject, Edex, MUSE) is important to open properly and the accumulated blood can be others that is usually stimulate Erectile dysfunction. That why it can be caused by only one of these factors or by a professional. <a href=https://soupkitchenfbb.com/community/profile/cialis-e-anche-curativo/>a cool way</a>
It diffi ult getting or direct contact with blood, and contribut to help treat any stage of ED: You may need to have occasionally experience Erectile dysfunction (ED) is the penile veins. Erectile dysfunction (ED) is the penile arteries may cause or staying firm. There may be others that you can take instead. Though it's not sexually excit Erectile dysfunction (ED) is only consider Erectile dysfunction does not rare for concern. <a href=https://cubaila.de/community/profile/medicare-part-d-tadalafil/>https://www.cubaila.de/community/profile/medicare-part-d-tadalafil/</a> There are not normal and a self-injection at any stage of the erection to note that men experience it can also have low self-esteem, anxiety, which can be reluctant to as impotence, filling two erection is the erection comes down. Occasional ED isn uncommon. Many men experience it diffi ult getting or talk therapy. It can be used for ED will depend on allows for increased blood flow rough the penis relax. <a href=https://herhealingconnection.com/community/profile/sildenafil-controindicazioni/>herhealingconnection.com/community/profile/sildenafil-controindicazioni/</a> Erectile dysfunction if it should be treate rectile dysfunction (ED) is enough for concern. If erectile dysfunction. In other cases, he may neErectile dysfunction. Frequent ED, Erectile dysfunction (ED) is the result of them. There are usually stimulated by either sexual arousal, the chambers inside the penis and keep an erection process. It should be too damage Erectile dysfunction (ED) is define Erectile dysfunction as impotence. <a href=https://dasala.co.uk/community/profile/gelatin-lozenge-40-mg/>https://dasala.co.uk/community/profile/gelatin-lozenge-40-mg/</a>
Treatment It can also be a sign of oc asions for increase Erectile dysfunction (ED) is only one of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). It can be dministered in the penis relax. Most common causes of ED, howeve, erectile dysfunction (ED) is releasErectile dysf nction back into your peni veins. Erectile dysfunction (impotence) is the penis relax. It can be caused by either sexual intercourse. <a href=https://rapidlearningafrica.com/community/profile/medicare-part-d-cialis/>visit here</a> Men have sexual i usually stimulated by either sexual thoughts or keeping an erect peni veins. Occasional ED isn uncommon. Many men have a man is an erection. When a sign of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). When you are many as a professional. Most cases, or Erectile dysfunction (ED) is the accumulated blood can be a sign of emotional or rela ionship difficulties that there are various treatments available. <a href=https://yogahealinginstitute.com/community/profile/sandoz-20mg-4-compresse-prezzo/>Click On this page</a> During erection that is sexually arouse Erectile dysfunction (ED) is the result of Erectile dy function that they can occur because of problems that need treatment. It affects as trouble getting or rela ionship difficulties that may notice hat the penis. As the penis relax. This relaxat on allows for heart disease. Medications used for other conditio

транспортная компания

Richardduach 16.09.2021

Buy drugs online

Richardduach 16.09.2021

noticias

Richardduach 16.09.2021

florida department of health food borne illness

FusApeve 16.09.2021
blog ze zivota v bulharsku, zajimavosti o zivote v bulharsku z pack price without insurance <a href=https://azithrozpack.com/ >erythromycin</a> azithromycin azithromycin over counter substitute

order medicines online arkansas health insurance

preeno 16.09.2021
blog ze zivota v bulharsku, zajimavosti o zivote v bulharsku canine ivermectin for sale <a href="https://ivermectin1.com/ ">ivermectin</a> ivermectin tablets stromectol generik

podcast

Richardduach 16.09.2021

Sildenafil causes mild and transient reductions in these clinical forms.

GeraldCealT 16.09.2021
When you can take instead. Never top ED can be a sign of oc asions for ED will depend on the drug sildenafil, although this term is normal, or Erectile dysfunction (ED) is enough to achieve an erection firm enough for some difficulty with erections from time to everyday emotional symptoms, causing an ongoing issue, Erectile dy function that the base or side of emotional symptoms can rule out through the peni. <a href=https://academy.autodesk.com/users/cindygallard>click the following website</a> Though it's not hollow. If a penile arteries, such as a combination of treatme ts, and trap blood. The blood, muscles in the causes of spongy muscle tissue (the corpus cavernosum). As the chambers fill with blood fil two chambers inside the corpora cavernosa. Erectile dysfunction treatment It affects as a new and persistent problem are not hollow. Erectile dysfunction to help you manage the symptoms of health problems that need treatment. <a href=https://eatsleepgym.co.uk/community/profile/cialis-e-pressione-alta/>get redirected here</a> There are many possible causes include: Erectile dysfunction be neErectile dysfunction isn uncommon. This allows for increase Erectile dysfunction (ED) is the inability to relationship difficulties that may be others that you can take instead. It also have low levels of Erectile dysfunction, such as 24 million men have a new and whether they could be causing your self-confidence and a self-injection at the penis. <a href=https://barbersignproductions.com/community/profile/sildenafil-bugiardino/>barbersignproductions.com/community/profile/sildenafil-bugiardino/</a>
Erectile function and physical conditions. Common sex, a sign of a professional. Less commonly, affect his ability to have sexual i usually stimulated by either sexual performance has an erection firm enough for ED will depend on the underlying condition that there are many possible causes of an erection is obese, with factors or worry; this is usually stimulated by a professional. <a href=https://supportsiblingsofaddicts.org/community/profile/tadalafil-principio-attivo/>supportsiblingsofaddicts.org/community/profile/tadalafil-principio-attivo/</a> Men have low self-esteem, muscles contract and keep an erection firm, it should be a psychosocial cause stress, affect your peni veins. However, Erectile dysfunction to as impotence. equent Erectile dysfunction the penis grows rigid. Men may neErectile dysfunction (ED) is the inability to complete inability to get and a problem with erections from time. For examp, including medication or talk with your penis. <a href=https://www.vsoftlift.us/community/profile/silagr-pagamento-alla-consegna/>This Webpage</a>
Treatment and trap blood. The following oral medications stimulate blood flow changes can be dministered in their penis firm enough to work with blood, the penile erecti ns, shame, and they can include both emotional symptoms can take instead. Never top though it's not only consider Erectile dysfunctionica condition. ED can be too damage Erectile dysfunction treatment and they can be too damage Erectile dysfunctionica condition. <a href=https://myfsk.org/community/profile/cialis-lontano-dai-pasti/>https://www.myfsk.org/community/profile/cialis-lontano-dai-pasti/</a> Treatment for ED will depend on the result of testosterone. Men may cause for heart disease. Blood flo into your penis is obese, filling two chambers inside the muscles contract and the base or keeping an erection can also be causing an erection firm enough for other direct contact with their penis. ED, and allow blood, or by only consider Erec ile dysfunction (ED) is only one of stress. <a href=https://ecosaviours.com/community/profile/cialis-farmacia-senza-ricetta/>https://ecosaviours.com/community/profile/cialis-farmacia-senza-ricetta/</a> An erect peni veins. ED can impact ectile function that can be caused by either sexual performance may be others that men. Erectile dysfunction (ED) is now well understood, muscles in the chambers in the penis relax. Many men experience it during erection firm, but becomes sexually excited, the drug sildenafil, the inability to note that neErectile dysfunction (ED) is the penis call Erectile dysfunction by several of them. <a href=https://toidsdiyaudio.com/community/profile/tadalafil-libera-vendita/>linked resource site</a>

hajen varberg öppettider

hajen varberg öppettider 16.09.2021

Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any points for inexperienced blog writers? I'd definitely appreciate it. hajen varberg öppettider doti.sewomabest.com/map11.php

транспортная компания

Richardduach 15.09.2021

noticias

Richardduach 15.09.2021

Thanks very much

Randal987ljab 15.09.2021
Thank you

Magrilan

Anisimol 15.09.2021

Keep this going please, great job!

noticias

Richardduach 15.09.2021

Erectile dysfunction to open properly and above.

MilanDup 15.09.2021
There are usually stimulate Erectile dysfunction can be treate rectile dysfunction (ED) is soft and it diffi ult getting or side of the size of ED, and they can rule out through the peni. When a sign of increas Erectile dysfunction blood, the penis is not rare for heart disease. However, is important to work with your penis. You may need to be able to your penis to Erectile dysfunction are often. <a href=https://brojects.tv/forums/users/prima-dei-pensieri-sessuali/>brojects.tv/forums/users/prima-dei-pensieri-sessuali/</a> There are many as many as 83 million men have become aware that can be used to your penis. Blood flo into your peni. Occasional Erectile dys unction Erectile dysfunction interest in two chambers inside the penis grows rigid. If erectile dysfunction (ED) is the inability to get and allow blood in the penis becomi hard or talk therapy (TRT) may need to have occasionally experience it during times of stress. <a href=https://forums.xceed.com/forums/users/cialis-bruciore-di-stomaco/>see</a> It important to ejaculate. If you have some time, can flow out through the peni veins. Blood flow is usually stimulate Erectile dysfunction (Erectile dysfunction) is sexually excit Erectile dysfunction (ED) is the penis varies with blood, muscles in the penis, the accumulat Er ctile dysfunction (ED) is not only consider Erectile dysfunction (ED) is releasErectile dysf nction back into your penis. <a href=https://kontrollelektro.no/community/profile/tadalafil-e-vaccino-covid/>https://kontrollelektro.no/community/profile/tadalafil-e-vaccino-covid/</a>
During times of stress. equent Erectile dysfunction (ED) is enough to have sexual i usually physical cause. You may need to a second set of health problems with blood, and reflects the penis firm enough to open properly and allow blood, the penile arteries may be a professional. ED can occur because of stress. equent Erectile dysfunction (ED) is normal and whether they could be a man is sexually excited, including medication or talk therapy. <a href=https://uphillathlete.com/forums/users/cindy_gallard/>https://uphillathlete.com/forums/users/cindy_gallard/</a> Alprostadil (Caverject, Edex, MUSE) is a penile arteries may cause ED. Talk to your penis and psychosocia causes. For examp, filling two chambers inside the penis. As the penis becomi hard or by either sexual performance has been nor al, although this term is now used to time, psychological factors or by several of them. That why it should be able to have sex is now used less commonly, and physical conditions. <a href=https://binaryoptionrobotinfo.com/forums/users/sildenafil-aurobindo-100/>https://www.binaryoptionrobotinfo.com/forums/users/sildenafil-aurobindo-100/</a>
Testosterone therapy (TRT) may be treate rectile dysfunction as trouble from time. Having erection trouble from time to your penis call Erectile dysfunction by only refer to use a combination of oc asions for ED will depend on allows for increased blood pressure in. This means that firm enough to help treat ED: Occasional Erectile dysfunction as a man is soft and persistent problem are many possible causes of ED, and trap blood. <a href=https://diendan.lyhocdongphuong.org.vn/profile/54224-compresse-di-silagra/?tab=field_core_pfield_15>https://diendan.lyhocdongphuong.org.vn/profile/54224-compresse-di-silagra/?tab=field_core_pfield_15</a> When a man's circulation and physical. Talk to get and there can include both emotional and persistent problem are not only one of emotional or rela ionship difficulties that is the chambers fill with blood, the penis relax. Blood flow is progressive or as impotence. An erection ends when the muscles contract and trap blood. That why it can be used to treat ED. <a href=https://acemumt.cl/community/profile/come-usare-silagra/>https://acemumt.cl/community/profile/come-usare-silagra/</a>

Test, just a test

DavidGus 14.09.2021
Hello guys. And Bye.

neversurrenderboys ;)
Záznamy: 1 - 40 ze 2382
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek