Rumunsko


Turistika

Rumunsko: Brašov

Rumunsko: Brašov

Jedno z center Transylvánie, kde opět najdete stopy někdejší německé přítomnosti. V centru města je náměstí s výstavní radnicí a v blízkosti tzv. Černý kostel. Centrum města je živé a plné příjemných restaurací a kaváren. Na kopcích nad městem je středisko Poiana Brašov, kde v létě seženete lepší ubytování než dole ve městě a mnohem levnější. 

 

Více informací o Brašově najdete například zde:

www.romaniatourism.com

www.visittransilvania.ro

 

 

—————

Rumunsko: Buzau - bahenní sopky

Rumunsko: Buzau - bahenní sopky

Evropský unikát, o kterém málokdo ví, ale stojí za návštěvu, ačkoli leží v dost odlehlé oblasti mimo hlavní turistické trasy.

Bahenní sopky u vesnice Berca (župa Buzau) v Rumunsku jsou několik metrů vysoké útvary vzniklé výronem plynů a bahna. Prakticky se nejedná o sopky ve skutečném smyslu tohoto slova, ale vzhledově je připomínají. Vývěry se vyskytují na třech různých místech nedaleko od sebe, nazývaných Malé bahenní sopky a Velké bahenní sopky. Rumunský název oblasti, který nalezenete na mapách je Vulcanii Noroiosi. My jsme navštívili obě oblasti, jsou kousek od sebe, ale dost mizerně značené. Určitě stojí za to navštívit obě, jsou kupodivu dost odlišné. Vývěvy jsou neustále aktivní, někde bahýnko pomalu vytéká, jinde dochází k malým erupcím v odstupech několika minut, u některých stojí za to počkat si i deset minut na extra velkou bublinu.

Krajina tady vypadá jako na měsíci, údajně se tady i točí různé scifi filmy. V hornině jsou hluboké průrvy a prakticky chybí rostliny. 

Za vesničkou Beciu se pak nachází nejméně navštěvovaný areál bahenních sopek. 

 

Mapa oblasti Berca

 

další informace o Bahenních sopkách

informace na idnes.cz

 

—————

Rumunsko: Opevněné kostely v Transylvánii

Rumunsko: Opevněné kostely v Transylvánii

Rozsáhlé oblasti Transylvánie ve středověku obývali Sasové a ti si zde stavěli své kostely. Protože často museli čelit nájezdům Turků, ve 13-15. století začali postupně své kostely opevňovat a uvnitř hradeb zřizovali zásobní místnosti pro každou místní rodinu. V těchto zásobárnách skladovali veškeré trvanlivé jídlo a pití, aby byli připraveni rychle se všichni schovat v pevnosti kolem kostela a přežít obléhání. Na hradbách měli promyšlené ochozy pro obránce, ve spodní části zřizovali vše potřebné od kuchyní po provizorní školy. 

Takových opevněných kostelů se v Rumunsku zachovaly stovky a některé z nich jsou přístupné veřejnosti. 

Vřele doporučujeme navštívit alespoň 2-3 kousky, abyste pochopili, že německá preciznost a smysl pro pořádek tady je už staletí!

V blízkozti Brašova jsme navštívili kostely ve vesnicích Prejmer Harman

 

mapa Prejmer

mapa Harman

 

více informací o opevněných kostelech v Transylvánii:

romaniatourism.com

viatransylvania.com

 

 

—————

Rumunsko: Praid - solný důl

Rumunsko: Praid - solný důl

Nedaleko Sovaty leží vesnice Praid. Přímo v ní je (již nefungující) obrovský solný důl. Určitě stojí za návštěvu, ale plánujte uvnitř pobyt minimálně na několik hodin. Za parkování se platí a nebuďte překvapení, že pokud bude oficiální parkoviště plné, nasměrují vás místní na svůj dvůr, kde vás taky skásnou o stejnou částku. Vypadá to, že je to běžná praxe a stálý přivýdělek místních. 

Ve vesnici si koupíte vstupné v hlavní pokladně a počkáte na autobus, který vás zaveze do dolu. Vstup dolů do dolu i pak nahoru při cestě zpět je pouze po dlouhých dřevěných schodech (pokud máte kočárek, počítejte s tím, že ho budete muset nosit.)

Solný důl je doporučován pro blahodárné účinky na dýchací cesty a je výužíván také při léčbě astmatu. Proto se doporučuje pobyt v délce několika hodin, aby mohlo klima dostatečně účinkovat. Salina je 120 m pod povrchem země a má stálou teplotu 14-16 C.

V salině vás čeká několik obrovských vydolovaných hal, každá o velikosti přibližně stejné jako je katedrála Sv. Víta v Praze. V jedné z nich je lanové centrum s několika dráhami různé obtížnosti pro děti i dospělé, je tam několik občerstvení, stoly a lavice k relaxaci, dětské hřiště s průlezkami a dokonce kaple. Někteří tam jezdili na kolečkových bruslích nebo na koloběžkách, hráli tam badbinton a jsou tam stoly na pingpong. 

 

webové stránky saliny Praid

mapa oblasti Praid

—————

Rumunsko: Sighisoara

Rumunsko: Sighisoara

Údajné rodidné město hraběte Draculy neboli Vlada Tepese. Drákulův rodný dům zde skutečně můžete navštívit stejně jako nakoupit "drákulovské" suvenýry. Ovšem město stojí za návštěvu, i když nejste znalci upírských příběhů. Centrum je poměrně slušně zachovalé středověké město včetně hradeb, hradebních bran nebo zastřešeného "schodiště studentů". Užijte si romantickou atmosféru městečka, které není příliš velké a kde najdete nejednu příjemnou restauraci.

 

www.romaniatourism.com

www.visittransilvania.ro

Mapa oblasti Sighisoara

 

—————

Rumunsko: Sovata - slaná jezera

Rumunsko: Sovata - slaná jezera

Sovata je lázeňské městečko v Transylvánii. 

Do Sovaty se vyplatí zajet, protože tady najdete evropský, ba světový unikát. Největší heliotermické jezero na světě Lacul Ursu. Jde o to, že v jezeře je slaná voda (leží na slaném podloží). Sladká voda, kterou do jezera přivádějí dva malé prameny vytvářejí 10-15 cm vrstvu na povrchu slané vody. Vrstva sladké vody přitom funguje jako obrovská lupa - sluneční paprsky, které touto vrstvou projdou, ohřívají slanou vodu do hloubky 1,5-2m. Navíc tato sladká vrstva působí jako izolátor, protože zamezuje hustější slané vodě, aby se dostala k povrchu a ztratila naakumulované teplo. Díky tomuto jevu je teplota vody v jezeře v letích měsících 30-40 C.

Jezero je v sezóně otevřeno veřejnosti a dá se v něm koupat. Ovšem otvírací doba je poměrně krátká a kolem poledne je navíc zakázáno jít cca 2 hodiny do vody, aby se obnovil heliotermický efekt. 

Kromě tohoto velkého jezera je v bezprostředním okolí několik dalších menších slaných jezer. Najdete je v lese za jezerem a k většině z nich se dostanete pohodlně po udržovaných cestičkách. Pokud sejdete z cestičky a zanoříte se do lesa, zjistíte, že tam sůl normálně vyrůstá ze země, najdete celé kopce soli. Neuvěřitelná podívaná. Není možné nevzpomenout si tady na všechny varianty pohádky Sůl nad zlato!

oficiální web

toulky Evropou Sovata

www.romguide.net

 

mapa oblasti Sovata

 

Solné kopce v Sovatě

    Solné kopce v Sovatě

    Jedno z menších solných jezer v Sovatě

 

—————